BRATISLAVA. Ľudia, ktorí sa v noci budia s nutkaním ísť na toaletu by mali znížiť príjem soli v potrave. Vyplýva to zo zistení výskumníkov Univerzity v Nagasaki, ktoré prezentovali na Európskom sneme urológov v Londýne.
V štúdii, ktorú publikoval International Journal of Urology, vedci skúmali návyky 300 dobrovoľníkov. Zamerali sa na ľudí, ktorí mali problémy so spánkom a zároveň mali vyšší príjem soli v potrave.
Počas nasledujúcich troch mesiacov si mali množstvo soli systematicky znížiť - z približne 10 gramov na 8 gramov denne. Nutkanie močiť sa vďaka diéte znížilo, v priemere dve návštevy toalety sa podarilo zredukovať na jednu. Častá potreba močenia sa znížila aj v priebehu dňa, čím sa podľa dobrovoľníkov zlepšila kvalita ich života.

Súvislosť množstva soli v potrave a častejšieho močenia sa potvrdila aj na kontrolnej vzorke zvyšných 98 dobrovoľníkov, ktorí naopak svoj príjem soli v strave zvýšili. Z viac než 9 gramov zvýšili prídel na 11 gramov. Z dvoch nočných návštev toalety priemer vzrástol na tri.
Ide o prvú štúdiu, ktorá skúma priamy efekt solenia na frekvenciu návštev toalety. V minulosti sa lekári zameriavali najmä na príjem tekutín pred spaním.
„Pacienti by si vďaka týmto zisteniam mohli pomocou jednoduchej zmeny v stravovaní významne zlepšiť kvalitu života,“ hovorí v tlačovej správe autor štúdie Matsuo Tomohiro. Nočné nutkanie močiť, takzvaná nocturia, postihuje najmä ľudí vo veku nad 60 rokov.
DOI: 10.1111/iju.13321