BRATISLAVA. Špeciálne zubné pasty, nite, ústne vody. V boji proti zubnému kazu ľudia obetujú nemalé prostriedky.
Účinná a bezplatná ochrana zubov sa pritom celý čas nachádza v ústach. Sú ňou hlieny.
Na rozdiel od zubnej pasty a ústnej vody, ktoré baktérie zabíjajú, mucíny prirodzene bránia baktériám usadiť sa na zube. Uvádza to štúdia, ktorú uverejnil časopis Applied and Environmental Microbiology.
Hlien, spolu s kožou a slzami, tvorí prvú ochrannú líniu proti chorobám. Spolu tvoria fyzickú bariéru, ktorá bráni telo pred baktériami. Vrstva hrubého a dobre hydratoveného hlienu pokrýva všetky vlhké epitelové obloženia tela ako sú ústa, tráviaci trakt a pľúca.
Mucíny môžu telo ubrániť pred infekciou dýchacích ciest, žalúdočnými vredmi a, ako naznačujú niektoré štúdie, dokonca aj HIV.

Baktérie netvorili povlak
V hliene sa nachádzajú kľúčové proteíny, takzvané slinné mucíny MUC5B, ktoré ochraňujú zuby pred baktériami Streptococcus mutans. Baktéria sa prichytáva na zuboch a vytvára povlak. Vylučuje pritom leptavú kyselinu, ktorá rozpúšťa zubnú sklovinu a spôsobuje kaz.
Výskumníci z Harvardu a MIT izolovali proteín MUC5B zo slín dobrovoľníkov. Následne testovali účinok hlienu na kultivovaných baktériách, ktorými pokryli umelé modely zubov.
Tvorba bakteriálneho biofilmu na zuboch je najväčšia v prítomnosti sacharózy. Ak zuby plávali v roztoku so slinnými mucínmi, hlien bránil priliehaniu baktérií na povrch modelu. Tvorbe biofilmu bránil tak, že udržiaval baktérie v planktonickej forme.

Široké využitie umelého hlienu
Výskumníci si zatiaľ nie sú úplne istí mechanizmom, akým hlien ochraňuje zuby. Je možné, že MUC5B obklopuje baktérie v pavučine, ktorá zachytáva škodlivú kyselinu.
Hlien môže tiež tvoriť baktérie odpudzujúci povlak na povrchu zubov alebo dokonca vypnúť gény baktérií, ktoré sa podieľajú na tvorbe biofilmu.
V každom prípade, mucíny pomáhajú udržiavať v ústach bakteriálnu rozmanitosť. Baktérie síce nezahubia, ale pomáhajú neutralizovať vylučované toxíny.
Poznatky štúdie sa teraz vedci snažia prehĺbiť a nasmerovať do vývoja umelého hlienu, ktorý by sa dal pridávať do zubnej pasty alebo žuvačky. Možné využitia umelého hlienu dokonca presahujú ľudské ústa - mohol by chrániť povrch potravín, alebo lodí.
DOI: 10.1128/AEM.02573-14