Sliznica nosa a nosová prepážka sú pretkané hustým systémom žíl a drobných cievok. Prekrvujú nos a ohrievajú vdychovaný vzduch.
Krvácanie môže byť dôsledkom úrazu tváre, prípadne ho môže vyvolať podráždenie. Dochádza k nemu pri častom smrkaní, nadmernom používaní nosových sprejov, alebo pri špáraní sa v nose.
Krvácanie sa často vyskytuje v zime, kedy sliznicu vysušuje vykurovanie a studený vzduch. V lete býva problém alergia, kedy alergény spôsobujú podráždenie, opuch a opakované krvácanie. Krvácanie môžu vyvolať aj zmeny nadmorskej výšky či podnebia.

Krvácanie nosa tehotných a pri niektorých liekoch
Zvyčajne nie je príznakom ničoho závažného a dá sa jednoducho liečiť doma. Pomerne časté, najmä u detí, je aj spontánne krvácanie. Objaviť sa môže aj u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie.
Rizikoví sú tiež ľudia, ktorí užívajú lieky znižujúce krvný tlak (napríklad aspirín, heparín, warfarín). Pravdepodobnosť krvácania narastá aj pri užívaní liekov na bolesť, napríklad ibuprofénu.
Krvácanie z nosa sa môže častejšie objaviť aj počas tehotenstva, najčastejšie v druhom trimestri (4. až 6. mesiac). Príčinou je nárast hladiny hormónov a zvýšený objem krvi. Ak je príležitostné, zväčša neznamená problém.
V prípade, že ku krvácaniu dochádza pravidelne, netreba symptóm podceňovať. Príčinou môže byť zvýšený tlak, alebo zmeny v zrážanlivosti krvi.
Ako zastaviť krvácanie nosa?
- Nezakláňajte hlavu, krv by stekala pažerákom do žalúdka. Keďže je nestráviteľná, prehltnutá krv môže podráždiť žalúdok a vyvolať zvracanie.
- Neležte, hlava by mala byť nad úrovňou srdca. Seďte rovno alebo sa predkloňte, aby sa v nose nevytvárali zbytočné zrazeniny krvi.
- Na minimálne 10 minút pritlačte mäkké časti nosa o prepážku.
- Nosové spreje sa na zastavenie krvácania vo všeobecnosti radšej neodporúčajú. Nie sú určené na vnútorné použitie a ak preniknú do krvného obehu, môžu sa objaviť neželané vedľajšie účinky.
- Dôležité je po zastavení krvácania 2 hodiny nesmrkať, nepiť teplé nápoje a nevykonávať fyzickú námahu.
- Ak sa krvácanie opakuje častejšie, je dobré mať po ruke vstrebateľnú želatínovú hubku na zastavenie krvácania a ošetrenie rán. Špongiovitá hmota sa vloží do nosa a tlakom na poškodenú cievu krvácanie zastaví. Môže ostať v nose, lebo sa po krátkom čase sama rozloží, alebo ju stačí z nosa neskôr vyfúknuť.
V ľudových receptov sa odporúčajú napríklad výplachy nosa odvarom z prasličky roľnej. Odvar pripravíte tak, že lyžičku prasličky zalejete asi dvoma decilitrami vriacej vody, nos preplachujte scedeným vychladeným odvarom. Roztok možno pripraviť aj z dubovej kôry a nátržníka.

Kedy krvácanie nosa zveriť lekárovi
- Krvácanie nosa sa objavuje pravidelne.
- Pri búšení srdca, alebo nezvyčajne spomalenom tepe.
- Objavia sa ťažkosti s dýchaním, slabosť, alebo závraty.
- Krvácanie trvá dlhšie než 20 minút, alebo sa zdá byť príliš silné.
- Po úraze hlavy, ktorý sa priamo netýkal nosa.
- Máte problémy so zrážanlivosťou krvi, trpíte anémiou alebo závažným krvným ochorením.