BRATISLAVA. Je známe, že nadčasy ovplyvňujú náladu, množstvo stresu, ale aj obvod pásu zamestnancov. Ťažko pracujúcim však podľa štúdie v European Heart Journal hrozí aj menej viditeľné riziko - problémy so srdcom.
U ľudí, ktorí pracujú 55 hodín týždenne (11 hodín denne), hrozí vyššia pravdepodobnosť vzniku nepravidelného srdcového rytmu. Srdcová arytmia sa spája s mozgovou príhodou a ďalšími zdravotnými problémami.
Analýza University College London vychádza z údajov viac než 85-tisíc ľudí z Británie, Dánska, Švédska a Fínska. Žiaden z účastníkov nemal na začiatku štúdie problémy so srdcom. Počas desiatich rokov sa arytmia postupne objavila u 1061 ľudí.

Pravdepodobnosť srdcovej arytmie u ťažšie pracujúcich bola o 40 percent vyššia, než u ľudí, ktorí pracovali 35 až 40 hodín týždenne (7 až 8 hodín denne).
Riziko zdravotných problémov ostalo vyššie aj v prípade, keď výskumníci v analýze zohľadnili faktory ako vek, pohlavie, obezitu, sociálno-ekonomickú situáciu, fajčenie, pitie alkoholu aj množstvo fyzickej aktivity účastníkov.
Srdcová arytmia sa u 90 percent prípadov vyskytla u ľudí, ktorí nemali žiadnu predispozíciu na ochorenie srdca, čo poukazuje na priamu súvislosť pracovného vyťaženia a srdcovej arytmie.
Autori štúdie zdôrazňujú, že 40 percentné zvýšenie rizika arytmie nemusí byť samo o sebe v skutočnosti až takým vážnym problém. Nadčasy však môžu zásadne ohroziť ľudí, u ktorých sa už objavujú aj iné rizikové faktory - napríklad vyšší vek, mužské pohlavie, cukrovka alebo fajčenie.