BRATISLAVA. Protilátková vakcína, ktorá by mohla zabrániť cukrovke 1. typu u detí, je pripravená na klinické skúšky.
Výskumníci na univerzite vo fínskej Tampere po úspešných pokusoch na myšiach plánujú v roku 2018 vyskúšať vakcínu na ľuďoch.
Na začiatku sa výskum sa sústredil na enterovírusy, o ktorých sa vedci domnievali, že ochorenie spúšťajú. Spojenie medzi cukrovkou a vírusmi výskumníci analyzovali celé desaťročia.
Enterovírusy sú založené na RNA a okrem cukrovky spôsobujú aj s ochorenia ako detská obrna, či prechladnutie. Virológ Heikki Hyöt a jeho tím vypátrali konkrétnu skupinu vírusov, ktoré priamo infikujú bunky produkujúce inzulín. Diabetes 1. typu sa totiž vyskytuje v prípade, že inzulínové bunky v pankrease prestávajú fungovať.
Keď bol známy pôvodca ochorenia, vedci začali vyvíjať očkovaciu látku. Štúdie na myšiach ukázali, že experimentálna očkovacia látka je bezpečná a účinná pri prevencii ochorenia. Pre Hyötyho to bol signál, že možno postúpiť k štúdiám na ľuďoch.

Prvá fáza klinických skúšok, ktorá sa má začať v budúcom roku, prebehne na malej skupine dospelých. Cieľom je overiť, či je vakcína bezpečná.
Ak očkovanie uspeje, ďalšia skúška bezpečnosti prebehne na skupinke detí. Až počas nasledujúcej fázy testov na väčšej skupine sa bude overovať, či vakcína skutočne dokáže zabrániť cukrovke 1. typu u ľudí.
Celý proces až po potvrdenie úspešnej imunizácie môže trvať až osem rokov.
Výskumníci upozorňujú, že výsledkom nebude látka, ktorá by bola schopná cukrovku vyliečiť a nezaberá ani na diabetes 2. typu. Očakáva sa však, že vakcína každoročne zníži počet nových prípadov cukrovky 1. typu.
Vedci tiež predpokladajú, že by vakcína mohla zabrať aj v prípade iných ochorení, ktoré sú vyvolané enterovírusmi. Očkovaním by zrejme bolo možné zabrániť aj prechladnutiu, myokarditíde, meningitíde a infekcii uší.
DOI: 10.2337/db13-0619
DOI: 10.1016/j.vaccine.2017.05.057