LOS ANGELES, BRATISLAVA. Alzheimerovu chorobu by mohli dokázať odhaliť aj oční lekári počas rutinnej prehliadky. Umožnila by to neinvazívna technika zobrazovania s vysokým rozlíšením, ktorá dokáže zobraziť plak v sietniciach pacientov s Alzheimerovou chorobou.
Výsledky skúšky navrhovanej metódy zverejnil časopis The Journal of Clinical Investigation.
Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. U ľudí, ktorí trpia ochorením, sa v mozgu vytvárajú lepkavé zhluky bielkoviny amyloid beta. Hoci nie je jasné, akú úlohu pri ochorení zohrávajú, ich prítomnosť býva presvedčivým dôkazom choroby.
Test prešiel prvými kontrolami
Nová technika využíva autofluorescenčné zobrazovanie sietnice s použitím špeciálne navrhnutého fotoaparátu a softvéru na spracovanie obrazu. Výskumníci testovali zobrazovaciu metódu na šestnástich pacientoch s Alzheimerovou chorobou a kontrolnej vzorke v rovnakom veku.

Zobrazovanie sietnice poukázalo takmer na päťnásobne väčšie množstvo beta-amyloidových plakov v sietniciach pacientov s Alzheimerovou chorobou v porovnaní so sietnicami kontrolných pacientov.
Výskumníci zopakovali test aj na sietniciach 23 zosnulých pacientov, ktorí mali Alzheimerovu chorobu, výsledky porovnali so sietnicami mŕtvych, ktorí chorobou netrpeli.
Test opäť poukázal na vyššie množstvo plaku a výsledky potvrdila aj pitva mozgu zosnulých. Po úspešnom teste konceptu prehliadky tak budú nasledovať klinické skúšky.
Lacná a dostupná diagnostika
Doteraz sa plak v mozgu odhaľoval len prostredníctvom drahej pozitrónovej emisnej tomografie (PET) alebo invazívnou lumbálnou punkciou.
Amyloidné plaky sa v mozgu začínajú objavovať 15 až 20 rokov pred tým, ako sa objavia prvé príznaky Alzheimerovej choroby.
Vedci preto hľadajú metódy, ktoré by diagnostiku zrýchlili a pomohli pacientom dostať sa k liečbe čo najskôr. Okrem krvného testu, ktorý by bol súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, by mohla pomôcť aj prehliadka v očnej ambulancii.
DOI: 10.1172/jci.insight.93621