BRATISLAVA. Elektronické cigarety vstúpili na trh pred viac než desaťročím. Počiatočné rozpaky sa rozplynuli v oblaku nikotínom obohatenej pary a len vo Veľkej Británii majú e-cigarety viac než tri milióny užívateľov.
Okolo e-cigariet vznikla aj samostatná subkultúra - pre „vaperov“ nie sú neresťou, ale životným štýlom.
Zatiaľ čo pri klasických cigaretách si fajčiar uvedomuje obrovské riziko, ktorému sa dobrovoľne vystavuje, debata o vplyve e-cigariet na zdravie je omnoho komplikovanejšia a v istom smere frustrujúca.
Odpovede sa líšia v závislosti od odborníka, ktorého sa pýtate. E-cigarety sú buď technologicky najbezpečnejším variantom fajčenia, alebo ohromnou skrytou hrozbou pre verejné zdravie.
Čo zatiaľ vie o elektronických cigaretách veda a prečo sú názory zdravotníkov natoľko protichodné?
Konflikty záujmov a neistota
Viaceré štúdie dospeli k záveru, že sa e-cigarety javia byť bezpečnejšie ako klasické fajčenie. Slovíčko „javia“ nie je použité náhodou. Veľká časť výskumov je totiž obmedzená rozsahom alebo má skresľujúcu metodiku. A aby bolo informované rozhodovanie fajčiarov ešte náročnejšie, približne v tretine štúdií o e-cigaretách autori priznali konflikt záujmov.

Takáto neistota spôsobuje vo vedeckej komunite rozkol. Na jednej strane barikády stoja výskumníci v oblasti kontroly tabaku, ktorí strávili celú svoju kariéru odhaľovaním sprisahaní v tabakovom priemysle.
Skúsenosť ich naučila, že pokiaľ ide o fajčenie, je na mieste skeptickosť a ostražitosť.
Iná časť zdravotných expertov uplatňuje prístup absolútnej prevencie a verí, že neznáme látky a zariadenia by radšej nemali byť povolené a tolerované.
V ich prospech opatrnosti hovorí séria nových štúdií, ktoré výrazne spochybňujú pretrvávajúci mýtus, že light cigarety sú zdravšou alternatívou.