Autori článku pôsobia na Tazmánskej univerzite a spolupracujú s austrálskymi organizáciami pre výskum rakoviny a kontrolu tabaku.
Text pôvodne vyšiel na stránke The Conversation.
Cigaretové filtre zaviedol v tabakový priemysel v šesťdesiatych rokoch, aby boli cigarety "bezpečnejšie". Teraz však vieme, že fajčiarom neposkytujú žiadnu ochranu, žiadne zdravotné výhody a sú významným zdrojom znečistenia.
Spočiatku sa tvrdilo, že filtre znižujú obsah dechtu a iných toxických látok, pričom bránia kúskom tabaku, aby prenikali do pľúc. Neskôr sa zistilo, že to tak nie je.
Cigarety boli rovnako nebezpečné aj s filtrami. Cesta k pravde trvala roky a aj dnes väčšina fajčiarov verí, že sú cigarety s filtrami bezpečnejšie. Pravdepodobne preto, že ich chuť je jemnejšia.
Aký má filter účinok?
Väčšina cigariet je ďalej navrhnutá tak, aby mali filtre po obvode miniatúrne dierky. Pri potiahnutí majú dym premiešať s čerstvým vzduchom a zmierniť priechod dymu krkom. Takéto cigarety boli zavádzajúco pomenované ako ľahké (light) a mierne (mild).

Austrálska agentúra pre ochranu spotrebiteľa označenie zakázala, pretože cigarety vyznievali ako menej škodlivé, alebo s nižším obsahom dechtu.
Agentúra síce núti tabakové spoločnosti meniť názov cigariet, ale nie obsah či technológiu. Približne 90 percent cigariet na austrálskom trhu má dierkované filtre. Možno ich rozpoznať po rozbalení papierového obalu filtra a jeho podržaním proti svetlu.
Pri väčších moderných filtroch obsahuje dym viac vzduchu a preto menej dráždi hrdlo. Aby fajčiari dosiahli väčšiu dávku nikotínu, šlukujú častejšie a dym vdychujú hlbšie do pľúc.
Možno sa podarilo znížiť celkové množstvo karcinogénov, ktorým sú fajčiari vystavení, ale cez filter prechádza väčšie množstvo škodlivých látok, ktoré prenikajú hlbšie do pľúc.
Prečo záleží na type rakoviny?
Za tridsať rokov to viedlo k výraznému nárastu výskytu adenokarcinómov (pozn.red.: typ zhubného nádoru, ktorý svojim rastom deštruuje okolité tkanivá a často metastázuje), ktoré zvyčajne vznikajú práve v okrajových častiach pľúc. Hoci výskyt skvamocelulárnych karcinómov klesal, celkový počet prípadov rakoviny súvisiacich s fajčením sa neznížil.
“Aby fajčiari dosiahli väčšiu dávku nikotínu, šlukujú častejšie a dym vdychujú hlbšie do pľúc.
„
Vedci preskúmali dôkazy o tom, že filtre viedli k rakovine, a dospeli k záveru, že dierkované filtre prispeli k nárastu smrteľných adenokarcinómov.
K rakovine tiež môžu prispieť polámané vlákna flitrov, ktoré prenikajú do pľúc. Dierkované filtre preto výskumníci odporučili zakázať.
V japonskej štúdii z roku 2012 sa zistilo, že u pacientov s adenokarcinómom je významne viac úmrtí na rakovinu pľúc než u pacientov so skvamocelulárnym karcinómom. To znamená, že prvý je smrteľnejší.
Ženy po celom svete s väčšou pravdepodobnosťou fajčia cigarety s filtrom, ktoré považujú za "ľahké". Viac austrálskych žien zomrie na rakovinu pľúc než na rakovinu prsníka. Hoci sa rakovina prsníka vyskytuje častejšie, má oveľa vyššiu mieru prežitia ako rakovina pľúc.
Vplyv filtrov na životné prostredie
Cigaretové filtre sa stávajú cigaretovými ohorkami. V národných kampaniach na čistenie životného prostredia bývajú cigarety najproblémovejšou položkou. Iba v Austrálii sa každoročne vyhodí sedem miliárd ohorkov.
Filtre škodia životnému prostrediu, pretože obsahujú plasty a nie sú biologicky odbúrateľné. Ak by sa ukončil predaj filtrovaných cigariet, značne by to prospelo by mestám, morskému životu, riekam, aj plážam.
V roku 2011 vyšiel v časopise BMJ Tobacco Control článok, ktorý opisuje ako ťažké kovy v cigaretách škodia morskému prostrediu. Výskumníci zistili, že len jeden cigaretový ohorok zabil polovicu rýb, ktoré boli v laboratóriu vystavené jeho chemikáliám.
Prečo neexistuje regulácia
Vláda Commonwealthu sa rozhodla vstúpiť do výroby cigariet v roku 2009. Cieľom bolo znížiť riziko požiarov v Austrálii. Niektoré štáty zas zakázali cigarety s ovocnou príchuťou, pretože priťahovali deti.

Štátne a federálne vlády už majú právomoc nútiť cigaretové spoločnosti, aby predávali menej atraktívne, menej smrtonosné a menej návykové cigarety.
Aj napriek závažným záverom nových štúdií ale vláda po roku 2014 nezakročila.
Odporúčania výskumníkov boli jednoznačné - stiahnuť "bezpečné" filtrované cigarety z trhu a prinútiť tabakové spoločnosti a miestne orgány, aby odstránili toxický odpad v podobe ohorkov.
Musíme prestať zavádzať ľudí s predstavou "bezpečnejších" cigariet. Také neexistujú. Drsná a nefalšovaná chuť cigariet bez filtra môže spôsobiť, že klesne počet mladých fajčiarov ako aj počet smrteľných pľúcnych nádorov.
Autor: Kathryn Barnsley, Haydn Walters