BRATISLAVA. Z času na čas má studené nohy každý. Hlavnou príčinou bývajú zmeny teploty, zdravotný stav a životospráva.
Ak človek upraví niektorý z týchto faktorov, zvyčajne sa mu podarí nohy zahriať späť na telesnú teplotu.
Ako telo pracuje s teplom
Teplo po ľudskom tele roznáša krv. Na potrebné miesta putuje teplo v strede organizmu cez cievy, pričom na rozmiestnenie krvi dohliada mozog, konkrétne časť hypotalamus.

Mozog reguluje telesné teplo zužovaním a rozširovaním ciev. Ak je telo zahriate na približne 37 stupňov Celzia, prekrvením dodáva teplo do končatín.
Problém nastane, ak si mozog všimne, že končatiny aj napriek dobrému prítoku krvi naďalej strácajú teplo. Časť mozgu kontrolujúca teplotu nevie, kedy sa telo dostane do tepla a začne si energiu šetriť. Stiahne cievy v končatinách, aby do nich prúdilo menej krvi a aby sa cez ne strácalo menej vzácneho tepla, ktoré si telo šetrí pre prevádzku životne dôležitých orgánov.
Znížený prietok krvi môže postupne spôsobiť, že tkanivá nie sú dostatočne zásobované kyslíkom. Končatiny vtedy dostávajú modrastú farbu. Ak sa podarí telo opäť zahriať a obnoviť cirkuláciu krvi, stav nie je závažný a telo sa vráti späť do normálu.
Osobitnou skupinou sú ľudia s Raynaudovým syndrómom, ktorý oslabuje prietok krvi. Spúšťajú ho chladné teploty, ale aj vysoká miera stresu. Prsty náhle vo fázach belejú, modrajú, a sčervenejú.
Príčiny studených nôh
- Stres alebo úzkosť: Telo na stres alebo nervozitu prirodzene reaguje tým, že do krvného obehu začne pumpovať adrenalín. Ten spôsobuje zúženie okrajových krvných ciev, čím dochádza k zníženiu prietoku krvi do najvzdialenejších častí tela. Ide o stratégiu tela, pomocou ktorej si šetrí energiu pre prípad, že v dôsledku stresujúcej situácie dôjde k zraneniam.
- Problémy s krvným obehom: Slabá cirkulácia krvi má rôzne príčiny, no zvyčajne ju spôsobuje sedavý životný štýl. Nedostatočné prekrvenie nôh tiež môže byť následkom fajčenia, alebo vysokého cholesterolu, kedy cirkuláciu krvi znižuje plak vo vnútri tepien.
- Anémia: Ak krv obsahuje primálo funkčných červených krviniek, nedokáže bunky v tkanivách dostatočne zásobovať kyslíkom. V prípade, že lekár nediagnostikoval závažné chronické ochorenie, môže pomôcť zmena stravy. Prekrveniu prospeje železo, vitamín B12 alebo kyselina listová.
- Cukrovka: Diabetici môžu mať problémy s krvným obehom. Vysoké hladiny cukru môžu spôsobiť zúženie ciev a slabé prekrvenie tkanív. Dlhodobo nekontrolované hladiny cukru môžu poškodiť nervy a viesť k pocitom brnenia, pichania, znecitlivenia alebo pálenia nôh. Príznaky sa môžu v noci zhoršovať.
- Nervové poruchy: Studené nohy môžu byť zapríčinené ochorením, alebo zranením, pri ktorom došlo k poškodeniu nervov. Môže ísť napríklad o dôsledok silnej omrzliny, infekcie, ochorenia pečene, obličiek, alebo genetiky.
- Hypotyreóza: Ak je funkcia štítna žľazy nedostatočná, objavia sa problémy s matabolizmom. Metabolizmus v organizme ovplyvňuje krvný obeh, tep, aj telesnú teplotu a preto sa jeho poruchy môžu prejaviť aj v podobe studených nôh. Pri hypotyreóze sa okrem citlivosti na chlad objavujú aj iné príznaky, napríklad únava, priberanie alebo problémy s pamäťou.
Čo robiť so studenými nohami
V prípade, že sa problém so studenými nohami pravidelne opakuje, človek by sa mal obrátiť na lekára. Je pravdepodobné, že ide o nenápadný prejav vážnejšieho ochorenia.
Kedy navštíviť lekára
Studené nohy bývajú symptómom nezdravého životného štýlu, ale aj vážnych ochorení. Návštevu lekára neodkladajte v prípade, ak sa objaví:
- únava
- horúčka
- zmena hmotnosti
- bolesti kĺbov
- rany na prstoch, ktoré sa hoja pomaly,
- kožné problémy, napríklad vyrážky, šupiny, alebo zhrubnutá koža.
Ak sa neobjavujú iné symptómy, úľavu prináša v prvom rade úprava životného štýlu.
Ľudia so sedavým zamestnaním by mali v priebehu dňa myslieť na pravidelné prechádzky. Správnu cirkuláciu krvi v tele obnovia takzvané "kardio" pohybové aktivity - napríklad beh, alebo drepy s výskokom.
Na dostatok pohybu by mali myslieť aj fajčiari.
Akokoľvek banálne to znie, tepelným stratám môžu zabrániť aj kvalitné ponožky, alebo papuče. Rýchlu a účinnú pomoc prinášajú aj teplé kúpele nôh, ich efekt môže pretrvať aj celý deň. Pätnásťminútové máčanie nôh v teplej vode tiež pomôže uvoľniť napätie v svaloch.
Ľudia, ktorí trpia poškodením nervu v dôsledku cukrovky, by však pri kúpeľoch mali byť opatrní, pretože môžu mať problém odhadnúť teplotu vody. Nedostatočný cit v nohách môže viesť k nežiadúcim popáleninám. Vhodnejším riešením môžu byť vyhrievacie podložky a termofóry s teplou vodou.