BRATISLAVA. Červené mäso nemusí srdcu uškodiť. Pokiaľ sa to s ním nepreháňa, nezvýši rizikové faktory pre kardiovaskulárne ochorenia, ako napríklad krvný tlak či hladinu cholesterolu.
Prehľad klinických štúdií, ktorý uverejnil časopis The American Journal of Clinical Nutrition, odporúča hranicu 85 gramov mäsa. Túto porciu možno jesť trikrát týždenne.
Hľadanie príčiny a následku
„Posledných dvadsať rokov sme ako súčasť zdravej stravy odporúčali jesť menej červeného mäsa. Náš výskum však ukazuje, že červené mäso môže byť súčasťou zdravšieho stravovania,“ povedal v tlačovej správe univerzity profesor výživy Wayne Campbell.

Červené mäso je bohaté na živiny. Je dobrým zdrojom bielkovín, ale aj biologicky dostupného železa.
Odporúčania na obmedzenie červeného mäsa pritom vychádzajú hlavne zo štúdií, ktoré sa spájajú stravovacie návyky ľudí a výskyt kardiovaskulárnych ochorení.
Štúdie síce naznačujú, že spotreba červeného mäsa je spojená s vyšším rizikom chorôb srdca, no nedokazujú, že by červené mäso priamo spôsobovalo kardiovaskulárne ochorenia.
Tím vedcov z Purdue University v Indiane sa preto zameral priamo na príčiny a následky stravovacích návykov a zdravotných problémov. Nezávisle od seba preskúmali viac než 900 klinických štúdií o červenom mäse a kardiovaskulárnych ochoreniach.
Bezpečné množstvo mäsa
Stovky článkov filtrovali podľa prísnych kritérií, okrem iného museli obsahovať konkrétne množstvá spotrebovaného mäsa a hodnotenie rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení účastníkov.
“Náš výskum však ukazuje, že červené mäso môže byť súčasťou zdravšieho stravovania.
„
Filtrom prešlo len 24 štúdií, ktoré sa zaoberali všetkými druhmi červeného mäsa, no najmä nespracovaným bravčovým a hovädzím.
„Zistili sme, že konzumácia polovice porcie červeného mäsa, čo je ekvivalent 85 gramov trikrát týždenne, nezhoršila krvný tlak a koncentrácie celkového cholesterolu v krvi, HDL, LDL a triglyceridov, ktoré sa bežne testujú u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ povedala spoluautorka štúdie Lauren O’Connorová.
Uvedené množstvá však nemožno považovať za všeobecne odporúčanú zdravú a prospešnú dávku mäsa. Výsledky analýzy sa týkajú iba rizika kardivoaskulárnych ochorení a neberú do úvahy iné zdravotné faktory ako sú zápaly, alebo kontrola hladiny cukru v krvi.