BRATISLAVA. Seriálové maratóny vás už nebavia, posedenia v podnikoch vám splývajú do jedného a od nudy ste už desiaty krát otvorili chladničku.
Prečo by ste mali voľný čas iba tráviť, ak ho môžete využiť v prospech svojho telesného a duševného zdravia? Pre tých, ktorí si zatiaľ koníček nenašli, ponúkame vedou overené inšpirácie.
1. Tanec ako zábavné cvičenie
Tanec je jednoduchá a prístupná forma cvičenia, ku ktorej netreba prakticky žiadne vybavenie. Stačí trochu voľného miesta, hudba, prípadne jedného či viac tanečných partnerov.

Tempo si môže každý prispôsobiť. Niekomu viac vyhovuje pomalé kývanie, iný zo seba bude chcieť vydať maximum.
Pri vyššom tempe je tanec výborným aerobickým cvičením, ktoré prospieva kardiovaskulárnemu systému, zvyšuje výdrž a posilňuje kosti a svaly.
Podľa prehľadu v European Journal of Physical and Rehabilitation Medicine z roku 2009 môže tanec pomôcť ľuďom s Parkinsonovou chorobou. Dokáže spevniť svalstvo, potlačiť tras a zlepšiť rovnováhu.
Tanec tiež môže prospieť nálade. Bolo preukázané, že znižuje depresiu, úzkosť a stres a zvyšuje sebavedomie, vnímanie vlastného tela. V jednej štúdii dokonca pomohol potlačiť prejedanie sa, ktorým obézne ženy reagovali na stres.
Autori prehľadu 27 štúdií o účinnosti tanečnej pohybovej terapie zas dospeli k záveru, že tanec môže byť účinnou súčasťou liečby ľudí s depresiou a úzkosťou.
Hoci rovnaké výhody prinášajú aj iné formy cvičenia, tancovanie je pre mnohých ľudí atraktívnejšie, a preto je pravdepodobnejšie, že sa mu budú venovať dlhodobo.
2. Hudba ako balzam na dušu
Či už priamo hráte na hudobný nástroj, alebo len načúvate melódii, hudba vplýva na duševné aj psychické zdravie. Svedčí o tom aj veľký prehľad štyristo štúdií, ktoré sa zaoberali neurochemickým účinkom hudby na človeka.
Z výskumov vyplýva, že hudba môže posilniť imunitný systém tela, znížiť úroveň stresu a úzkosti, alebo zmierniť depresiu.