BRATISLAVA. Využívajú sa nielen v kuchyni, ale aj v tradičnej medicíne. Klinčeky majú silnú pozíciu najmä v indickej alternatívnej liečbe, ájurvéde.
Hoci táto dávna zdravotná starostlivosť vychádza z náboženstva a mytológie, niektoré priaznivé účinky klinčekov potvrdzuje aj moderná veda.
Korenina však nemusia telu iba prospievať. Požitie liečiv z klinčekov môže mať nežiadúce vedľajšie účinky. Doplnkovú liečbu klinčekmi by ste preto mali prebrať najskôr s lekárom.
Klinčekový olej a boľavé zuby
Klinčekový olej sa tradične používa pri problémoch s ústnou dutinou.
Vďaka anestetickým účinkom má potláčať bolesť zubov a ďasien. Zároveň by mal chrániť pred vznikom plaku a zápalom ďasien tým, že zabraňuje množeniu baktérií a kvasiniek.

Účinky tradičného lieku sa rozhodli vedci otestovať.
Na indickej KLE University porovnávali domáce kloktadlo s rastlinnými výťažkami z klinčeka, bazalky a čajovníkového oleja s komerčne dostupnou ústnou vodou.
Domáca aj komerčná ústna voda účinne bránili tvorbe plaku a zápalom ďasien. Ukázalo sa však, že ústna voda s klinčekom bola pri znižovaní počtu škodlivých baktérií o niečo účinnejšia.
Účinky klinčekov na cukrovku
Stránky, ktoré vyzdvihujú prírodnú liečbu, otvorene propagujú klinček ako spoľahlivý a účinný prostriedok na znižovanie krvného cukru.
Čo sú klinčeky
- Klinčeky sú silno voňajúce a štipľavo chutiace sušené pupene kvetov klinčekovca voňavého. Korenie je v Európe známe od raného stredoveku. Strom pochádza z Indonézie, vždyzelená rastlina dosahuje výšku až dvadsať metrov. V súčasnosti sa už pestuje takmer po celom svete.
Avšak, vedecké dôkazy až také jednoznačné nie sú.
Výskumy na ľuďoch boli minimálne, no aspoň na zvieracích modeloch sa klinčeky zdajú účinné.
Štúdia na myšiach v časopise Journal of Medicinal Food ukázala, že extrakt z klinčekov znižuje vo svalových bunkách odolnosť voči inzulínu.
Pozitívne účinky pripisuje prášku z klinčekov aj štúdia na diabetických potkanoch.
Hladina krvného cukru po podaní prášku u zvierat v porovnaní s kontrolnou skupinou klesla.
Protinádorové účinky?
Mnohé byliny a koreniny majú vysoký obsah antioxidantov. Ide o chemikálie, ktoré dokážu znižovať poškodenie buniek, a tým znižovať riziko rakoviny.

V laboratórnej štúdii, ktorú uverejnil časopis Oncology research vedci zistili, že extrakt z klinčeka dokázal spomaliť rast viacerých typov ľudských rakovinových buniek.
Extrakt z klinčeka sa zároveň podieľal na usmrtení buniek rakoviny hrubého čreva.
V tej istej štúdii sa tiež skúmal účinok extraktu z klinčeka na rast nádorov u myší. Nádory rástli výrazne menej u myší, ktoré vedci liečili klinčekom, než u kontrolnej skupiny.
V ďalšej štúdii sa zas vedci zaoberali účinkom rôznych prípravkov extraktu z klinčekov na ľudské bunky rakoviny prsníka. Ukázalo sa, že esenciálny olej z klinčekov a etanolový extrakt z klinčeka boli pre rakovinové bunky toxické.
Protinádorové účinky klinčeka ešte bude musieť preveriť rozsiahlejší výskum. V tejto chvíli nemožno klinček vnímať ako zázračný protirakovinový liek.
Riziká a vedľajšie účinky klinčekov
Podobne ako pri iných prírodných látkach, ani užívanie klinčekov nie je úplne bez rizika.
Podľa Národného centra pre biotechnologické informácie môže klinčekový olej spôsobiť podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest alebo alergickú reakciu.
Klinčekový olej predstavuje obzvlášť veľké riziko pre malé deti. V prípade 15-mesačného dieťaťa stačilo 10 mililitrov oleja na to, aby mu zlyhala pečeň. Dvojročné dieťa zas po vypití obdobného množstva upadlo do kómy, poškodila sa mu pečeň a objavili sa problémy so zrážaním krvi.
Klinčeky tiež môžu zvýšiť riziko krvácania alebo spôsobiť prehnanú reakciu tela na warfarín. Rovnako ako pri iných rastlinných výťažkoch a produktoch, aj v prípade klinčekov je dôležité s lekárom vopred prediskutovať možné vedľajšie účinky a interakcie s liekmi.
DOI: 10.1002/jsfa.6617
DOI: 10.3727/096504014X13946388748910