BRATISLAVA. Keď domáca liečba nezaberá, alebo má iba krátkodobý efekt, alebo sú hemoroidy priveľké, stojí za zváženie odstrániť ich zákrokom. Hemoroid totiž nikdy spontánne nezmizne.

Vhodnú metódu vyberá lekár po konzultácii a na základe vyšetrení pacienta. Zákrok zvyčajne nebýva preplácaný zdravotnou poisťovňou a neexistuje záruka, že sa hemoroidy znovu neobjavia.
Operácia hemoroidov prebieha v rámci lokálnej alebo celkovej anestézie. Zákrok trvá približne pol hodinu až hodinu, dĺžka operácie závisí od štádia a veľkosti hemoroidov.
Najčastejšie metódy operácie hemeroidov
Longova metóda: Chirurg zavádza do análneho otvoru prístroj, takzvaný stapler, ktorý odstráni časť sliznice so zlatou žilou. Zákrok prebieha pod lokálnou anestézou.
Milliganova – Morganova operácia: Podviaže sa cieva, ktorá privádza krv do hemoroidu, podviazaný uzlík sa potom odstráni skalpelom. Operácia prebieha v celkovej anestézii.
Skleroterapia: Do postihnutého miesta sa zavedie roztok, ktorý uzavrie poškodenú cievu. Zastaví prívod krvi do rozšírených uzlov žíl a tým sa hemoroidy zmenšia.
Barronova technika: Na krčok hemoroidu sa pomocou endoskopického prístroja aplikuje špeciálna gumička, ktorá zaškrtí prítokové a odtokové cievy hemoroidu. Ošetrený hemoroid v priebehu dní (podľa veľkosti ) bezbolestne odumrie, odlúči sa a odchádza stolicou. Rana sa hojí malou jazvou.
Laserový zákrok: Všetky hemoroidy sú odstránené laserovou liečbou naraz a nie sú potrebné žiadne ďalšie opakované chirurgické zásahy. Riziko krvácania a vzniku opuchov je pri tomto zákroku je minimálne. Laserový lúč používaný pri tomto type zákroku je tenký, nepoškodzuje tkanivá okolo a hojenie zvyčajne trvá do jedného týždňa.
Elektrokoagulačná liečba: Problémové uzlíky hemoroidov sa odstránia pomocou prístroja s elektrickým prúdom.
Fotokoagulácia infračerveným žiarením: Hemoroidy odumrú po osvietení infračerveným svetlom. Anestéza sa nepoužíva a hemoroidy sa odstraňujú na niekoľko sedení. Metóda je vhodná najmä pre počiatočné štádiá hemoroidov.