BRATISLAVA. Približne tretine prípadov rakoviny by sa dalo zabrániť zmenou životného štýlu. Značná časť ľudí však nedokáže rozpoznať rizikové faktory, ktoré zvyšujú riziko ochorenia.

Mylne sa domnievajú, že rakovinu môže spôsobiť používanie mikrovlnky, pitie nápojov z plastových fliaš, geneticky upravené potraviny, alebo pobyt v blízkosti elektrického vedenia.
O rozšírenosti mýtov informuje štúdia, ktorú uverejnil časopis European Journal of Cancer
Vedomosti viedli k obavám
Vedci z University College London analyzovali dotazníky 1300 dospelých Britov. Chceli zistiť, nakoľko ľudia rozumejú príčinám rakoviny a či existujú skupiny ľudí, u ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že majú o rizikách rakoviny nepresný obraz.
„Výsledky nás prekvapili,“ vysvetľuje pre The Conversation Samuel Smith, ktorý sa zaoberá psychológiou zdravia. Respondenti poznali správnu odpoveď na menej než polovicu položených otázok.
U ľudí s vyšším vzdelaním bolo dokonca pravdepodobnejšie, že budú veriť vo fiktívne príčiny rakoviny ako sú elektromagnetické frekvencie a mikrovlnné rúry.
„Nemohli sme preskúmať, prečo sa to deje, ale zrejme ide o precitlivenosť na rizikové faktory.“ Ľudia zrejme videli nebezpečenstvo aj tam, kde nehrozilo.
„Naznačuje to, že ľudia nedokážu filtrovať informácie o zdraví, ktoré sa šíria prostredníctvom sociálnych sietí a médií," hovorí Smith.
Nadváha a rakovina
Vo všeobecnosti však ľudia mali problémy rozpoznať rizikové faktory, o škodlivosti ktorých svedčia vedecké dôkazy. Nie že by boli otázky náročné, alebo formulované ako chyták. Ľudia zlyhávali už v základných poznatkoch o rakovine.
Dokonca aj v prípade fajčenia sa našli ľudia, ktorí ho nepovažovali za rizikový faktor.