BRATISLAVA. Typickú pochúťku Blízkeho východu dnes už nie je problém nájsť v regáloch potravín alebo v ponuke reštaurácií. Hoci jeho názov neznie vábne, hummus prospieva zdraviu hneď viacerými spôsobmi.
Hummus sa pripravuje rozmixovaním cíceru, sezamovej pasty tahini, olivového oleja a cesnaku. Vďaka svojmu zloženiu je výborným zdrojom rastlinných bielkovín, ktoré slúžia okrem iného na tvorbu a obnovu buniek a prospievajú aj imunite.
Obsahuje tiež množstvo užitočného železa, folátov, fosforu a vitamínov B. Je prirodzene bez lepku, orechov a laktózy, preto je vhodný nie len pre vegánov, ale aj pri potravinových alergiách.
1. Vláknina pre dobré trávenie
Hummus je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá môže zlepšiť trávenie. Na sto gramov hummusu pripadá približne šesť gramov vlákniny, čo predstavuje 24 percent odporúčanej dennej dávky pre ženy a 16 percent v prípade mužov.

Dostatok vlákniny sa prejaví na pravidelnom vyprázdňovaní. Vláknina totiž stolicu zmäkčí a nabobtná, vďaka čomu ľahšie prejde tráviacim traktom. Naviac vláknina v potrave kŕmi prospešné baktérie, ktoré žijú v čreve.
Štúdia v časopise Beneficial Microbes ukázala, že obohatenie bežnej stravy o 200 gramov cíceru denne sa už po troch týždňoch odrazí na zložení baktérií v čreve. Podporí sa rast prospešných baktérií a škodlivé ubudnú.
Vlákninu baktérie premenia na kyselinu maslovú, ktorá prospieva bunkám hrubého čreva a okrem iného sa spája s nižším rizikom rakoviny hrubého čreva.
2. Môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení
Srdcové ochorenia celosvetovo spôsobujú jedno zo štyroch úmrtí. Hummus však obsahuje zložky, ktoré môžu pomôcť znížiť rizikové faktory ochorení.