BRATISLAVA. Od marca sa v Spojených štátoch nakazilo baktériou E.coli najmenej 150 ľudí. Desiatky ľudí skončili v nemocnici a objavil sa už aj smrteľný prípad.
Výskumníci z Centra na kontrolu a prevenciu chorôb označili za zdroj nákazy rímsky šalát, ktorý pochádza z Arizony.
Ľudia, ktorí zjedli kontaminovanú zeleninu, pocítili o tri až štyri dni neskôr symptómy ako silné žalúdočné kŕče, hnačku a vracanie.
Nákazu prekonala aj Európa
Väčšina ľudí sa z nákazy dokáže vyliečiť v priebehu týždňa. V niektorých prípadoch však môže dôjsť k životu nebezpečnému zlyhaniu obličiek.

K podobným nákazám dochádza prakticky každoročne. Rozsiahlu epidémiu zažila Európa naposledy v roku 2011.
Novým kmeňom baktérie E.coli sa vtedy v priebehu mesiaca nakazilo takmer 4-tisíc ľudí a viac než päťdesiat z nich zomrelo. Takmer všetky smrteľné prípady boli v Nemecku.
Najskôr boli za možný zdroj nákazy označené španielske uhorky, napokon stopa viedla k semenám senovky gréckej, ktoré pochádzali z Egypta.
Dôležitá úloha v ľudskom tele
Hoci E.coli môže spôsobiť smrť, nie všetky kmene baktérie sú nebezpečné. V ľudskom tele, konkrétne v tráviacej sústave, sa nachádza hneď niekoľko kmeňov, s ktorými žijeme v harmónii.
Dokážu ničiť a brániť množeniu choroboplodných mikroorganizmov, rozkladajú toxické látky v strave a priamo posilňujú imunitný systém.