LONDÝN, BRATISLAVA. Rozsiahla analýza odhalila pravdepodobnú príčinu väčšiny prípadov detskej leukémie. Objav ukazuje nie len mechanizmus ako choroba vzniká, ale aj spôsob, akým možno deti pred najbežnejším typom rakoviny ochrániť.
Uznávaný britský výskumník Mel Greaves teóriu vybudoval na základe dôkazov, ktoré zbieral štyridsať rokov. Svoj výskum uverejnil v časopise Nature Reviews Cancer.
Účinná, no traumatická liečba
Akútna lymfoblastová leukémia predstavuje najčastejšie nádorové ochorenie detí, prejavuje sa najmä v období medzi druhým a piatym rokom života.

Ochorenie sa v chudobných krajinách prakticky nevyskytuje.
Riziko vzniku akútnej lymfoblastickej leukémie je relatívne nízke. Predispozícia v podobe mutácie sa síce vyskytuje u dvadsiatich percent detí, no ochorenie sa rozvinie u jedného z dvetisíc detí.
„Strávil som viac ako 40 rokov výskumu detskej leukémie a počas tohto obdobia sa dosiahol obrovský pokrok v chápaní biológie a jej liečby,“ hovorí v tlačovej správe britského Ústavu pre výskum rakoviny.
Kým v päťdesiatych rokoch bola leukémia smrteľná, moderná medicína dokáže liečiť 90 percent detských pacientov. Liečba je však zdĺhavá, toxická a môže mať dlhodobé následky.
Napriek pokroku v liečbe však Gravesa vždy trápil pocit, že mozaike o chorobe chýba dôležitý diel.
Prečo alebo ako si inak zdravé deti vyvíjajú leukémiu?
Genetika nerozhodne
Z Gravesovho výskumu vyplýva, že akútna lymfoblastická leukémia vzniká v dvoch krokoch - genetickou mutáciou a vystavením infekcii.