Text pôvodne vyšiel v The Washington Post.
Autorka je registrovaná dietetička.
Smelo sa vrhnite na vašu večeru z tuniaka a hnedej ryže. No nejedzte rovnaké jedlo každý deň. Hoci sú tieto potraviny veľmi výživné, aj pri nich môžete prekročiť zdravú mieru.
Potraviny s vysokým obsahom živín totiž môžu zároveň obsahovať aj množstvo nežiadúcich chemikálií. V privysokých množstvách môžu zdravie spustošiť. Strava by mala byť rôznorodá aj preto, aby telo získalo vyvážené množstvo živín, ktoré potrebuje na svoje fungovanie.
Ktoré výživné potraviny sa oplatí jesť, no netreba to s nimi preháňať?
Hnedá ryža
Roky počúvame o tom, že by sme bielu ryžu mali nahradiť celozrnnou hnedou ryžou. Je to dobrá rada, vďaka ktorej sa do jedálnička dostane viac vlákniny, vitamínov a minerálov.
Hnedá ryža však má aj nevýhodu. Arzén.

Neznamená to, že v jedinej porcii ryže sa nachádza toxická dávka, ani nič podobne strašidelné. Jedenie ryže niekoľkokrát denne alebo každý deň ale nie je dobrý nápad.
Nadmerný príjem arzénu sa spája so zvýšeným rizikom srdcových ochorení a niektorých druhov rakoviny.
Ryža vstrebáva z pôdy viac arzénu než mnoho iných obilnín, pričom hnedá ryža obsahuje o 80 percent viac anorganického arzénu než biela. Arzén sa totiž hromadí vo vonkajších vrstvách zrna, ktoré sa pri spracovaní na bielu ryžu odstraňujú.
Nezáleží na tom, či ryža je ekologicky pestovaná alebo nie - každá ryža môže ešte obsahovať arzén.
Čo s tým? Hnedú ryžu si môžete dopriať niekoľkokrát týždenne, no nie denne. Striedajte ju s inými celozrnnými potravinami, ktoré majú nízky obsah arzénu. Napríklad jačmeňom, pohánkou, prosom alebo quinoou.
Brazílske (para) orechy
Tieto veľké semená majú mimoriadne vysoký obsah selénu, minerálu s antioxidačným účinkom. Dennú dávku obsahuje už jediný orech.
V čom je teda problém?