BRATISLAVA. Jedenie sprevádzajú mnohé odporúčania. Niektoré pramenia z etikety - napríklad používanie príbora či žutie so zatvorenými ústami.
Z poznatkov o výžive a tráviacom trakte zas vychádza rada, aby sme jedlo nehltali a dôsledne ho poprežúvali.
Staré mamy a odborníci na stravovanie dokonca spomínajú konkrétne číslo, koľko treba sústo prežuť. Každý kúsok jedla by sa mal podľa nich v ústach prevaliť 32-krát.
Odkiaľ sa toto číslo vzalo? A prečo sa hovorí, že desiatky prežutí prospejú nielen nášmu tráveniu, ale aj línii?
Prežúvanie propagoval dávny milionár
Každá doba má svojich samozvaných odborníkov na výživu. Tak ako si mnohí dnes nechajú o zdraví poradiť od herečky Gwyneth Paltrowovej, v druhej polovici 19. storočia sa stal guru životného štýlu istý Horace Fletcher.

Fletcher sa preslávil ako viktoriánsky vplyvný podnikateľ s miliónovými majetkami. Zároveň bol cestovateľ, amatérsky maliar, rečník a spisovateľ, ale aj samozvaný výživový odborník.
Na svojich cestách fanaticky propagoval takzvaný Fletcherizmus. Tvrdil, že každé jedlo musí byť precízne požuté a nie je vhodné ho prehĺtať skôr, než z neho nevznikne prakticky tekutina.
Fletcher veril, že dlhé žuvanie zabraňuje prejedaniu a vedie k lepšiemu systémovému a zubnému zdraviu. Okrem toho pomáha ušetriť peniaze, lebo vďaka dôslednému žuvaniu človek spotrebuje menšie množstvo jedla.