Písací stôl, školská taška, tenisky na telesnú výchovu. Rodičov čaká pred začiatkom školského roka turné po obchodoch. Ako sa zorientovať na trhu, radí ortopédka BLAŽENA BROZMANOVÁ z Národného ústavu detských chorôb s poliklinikou v Bratislave.
Začnime od písacieho stola a stoličky pre školáka. Ako vybrať tie najvhodnejšie?

"Rodičia prváčika nekupujú pracovný stôl na jeden rok, mal by vydržať aspoň v mladšom školskom veku. Podstatné je výškovo prispôsobiť stoličku k stolíku. Stolička by mala byť taká, aby sa dieťa mohlo aj pevne oprieť chrbátikom a aby súčasne nohy dosahovali na zem.
Sedieť by dieťa malo tak, aby trup bol približne v pravom uhle oproti stehnám, stehná mierne od seba, kolená v pravom uhle. Chodidlá by sa mali dotýkať zeme a opierať sa o podložku."
Takže dieťa musí mať aspoň takú vysokú stoličku, aby nehompáľalo nohami vo vzduchu?
"Áno, nesmie hompáľať nohami, potom je nestabilné, skôr sa unaví a sústredí sa na iné veci, nie na prácu. Súčasne má sedieť tak, aby malo pracovný priestor priamo pred sebou. Aby sa nestalo, že klávesnicu počítača má pred sebou a rukou píše niekde bokom do jednej strany. Hlávka nesmie byť príliš predklonená. Pri väčších deťoch, ktoré už pracujú na počítači, platí, že by nemali pozerať prudko dohora, ale mierne nadol. A veľmi dôležité je robiť si prestávky pri práci."
Prečo?
Blažena Brozmanová, CSc.
Ortopédka Blažena Brozmanová,sa zameriava na konzervatívnu liečbu deformít chrbtice u detí a dospelých a vrodených chýb končatín prostredníctvom ortopedických pomôcok. Venuje sa aj prednáškovej činnosti a je autorkou viacerých publikácií vrátane učebníc o ortopedickej protetike.
"Treba si uvedomiť, že dieťa medzi škôlkou a školou prešlo z mnohých pohybových aktivít na úplne iný režim, keď sa od neho čaká povedzme štyri hodiny sedieť v pokoji. Čiže aj písanie úloh by nemalo byť načasované hneď po príchode zo školy. Dieťa by malo mať čas na pohyb, aby sa ponaťahovalo, aby si chrbátik oddýchol. Aj pri učení by mal rodič umožniť striedať polohy. Žiadne nepohneš sa, kým nedokončíš prácu."
Sú vhodné pre školákov stoly, na ktorých sa dá nastaviť výška, prípadne aj sklon pracovnej dosky?
"Aj školské lavice boli v minulosti mierne naklonené, ale teraz bývajú obyčajne rovné. Dobré je vytvoriť podobné podmienky v škole aj doma. Mierny sklon nie je na škodu, ale v zásade je praktickejšia rovná podložka, z ktorej nepadajú predmety. Na čítanie je dobrý mierny sklon. Na to stačí podložka na knihu, aby dieťa nemuselo skláňať hlavu."
Veľmi vychytené sú takzvané trip trap stoličky, ktoré vraj rastú s dieťaťom. Je vhodné postaviť takúto stoličku k písaciemu stolu?