BRATISLAVA. Saunovanie môže telu prospievať podobným spôsobom ako pravidelný pohyb. Dokáže totiž znížiť riziko vysokého krvného tlaku, srdcovo-cievnych či neurodegeneratívnych chorôb.
Ide iba o ukážku z dlhého zoznamu zdravotných výhod, ktoré doterajšie výskumy spojili so saunovaním.
Podrobnejšie sa nimi zaoberá prehľad štúdií, ktorý uverejnil časopis Mayo Clinic Proceedings.
Odolnejšie cievy a menej zápalov
Okrem už spomenutých ochorení znižuje saunovanie aj riziká ochorení dýchacieho systému, artritídy, bolesti hlavy alebo chrípky.
Cievy sú vďaka saunovaniu pružnejšie, znižuje sa riziko zápalov, klesá oxidačný stres a posilňuje sa imunita.

Skúmané štúdie zvyčajne zachytávali účinky na ľudí, ktorí trávili dvadsať minút v saune vyhriatej na 80 až 100 stupňov Celzia. Po saunovaní plávali, osprchovali sa alebo sa vrátili do izbovej teploty.
V dôsledku horúčavy sa účastníkom štúdií zrýchlil tep z 60 až 70 na 120 až 150 úderov za minútu. Zlepšilo sa im tiež prekrvenie pokožky. Účinok sauny bol preto v princípe podobný, ako by na telo pôsobilo stredne náročné cvičenie.
Zároveň platí, že čím častejšie človek chodí do sauny, tým sú zdravotné výhody výraznejšie.
Napríklad ľudia, ktorí sú v saune štyri až sedemkrát týždenne, majú v porovnaní so saunovaním raz za týždeň o 60 percent nižší výskyt ochorení srdca a mŕtvice.
Ako cvičenie a zdravá strava
Účinky sauny nie náhodou preskúmali práve fínski výskumníci. V ich domovine je totiž saunovanie starovekou tradíciou, ktorá funguje už zhruba desaťtisíc rokov.
Medzi Fínmi sa sauna zvykne označovať aj ako lekáreň chudobných a je významnou súčasťou každodenného života. Na päťmiliónové obyvateľstvo podľa BBC pripadajú viac než tri milióny sáun.
Hoci by sa mohlo zdať, že ide iba o kultúrny výstrelok, v prospech častého saunovania jednoznačne svedčí aj veda.
Z dôkazov totiž vyplýva, že pobyt v saune by mohol znižovať riziko predčasného úmrtia v podobnej miere ako cvičenie a zdravá strava.
Začiatočníci by však mali záťaž na telo zvyšovať postupne. Prvé návštevy sauny by mali byť pri nižších teplotách a trvať iba pár minút.
DOI: 10.1016/j.mayocp.2018.04.008