V rozhovore sa dočítate
- Koľko druhov rakoviny ohrozuje obéznych ľudí?
- Prečo môže riziko rakoviny odolávať chudnutiu?
- Aká je najúčinnejšia metóda znižovania rakoviny u obéznych ľudí?
- Ktorý druh cvičenia telu prospieva najviac?
- Dokážu konkrétne potraviny alebo výživové doplnky znížiť riziko rakoviny?
- Aký je vplyv červeného mäsa a alkoholu?
- Ako formujú poznatky o rakovine život výskumníka?
Aké silné je spojenie medzi rakovinou a stravou či nedostatkom pohybu?
„Ak sa na to pozrieme v širších súvislostiach, tak obezita je silne prepojená s pätnástimi druhmi rakoviny, vrátane tých, ktoré postihujú tráviaci systém.“
Nie trinástimi druhmi? Takýto počet uvádzala vlaňajšia správa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.
„Objavili sa nové indície a v niektorých oficiálnych dokumentoch sú menšie rozdiely. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) v týchto dňoch uverejnila svoju najnovšiu správu a spomína 14 druhov rakoviny. A potom je tu Fond pre výskum rakoviny, ktorého zoznam sa s agentúrou prekrýva, no je v ňom naviac jedna položka. Myslím, že ide o mnohopočetný myelóm. Možno však jednoznačne povedať, že existuje dostatok silných dôkazov o spojení obezity a pätnástich druhov rakoviny. O niečo menej jasné je to, či má fyzická aktivita ochranný účinok pred rakovinou. Dáta pribúdajú, no zatiaľ nemáme dostatok dôkazov. Pri obezite je to jednoduchšie, máme k dispozícii klinické dáta a dlhodobé štúdie, viditeľné rozdiely v metabolizme alebo črevnej flóre.“
Ak môžeme obezitu považovať za jasný rizikový faktor, znamená to, že ak sa človeku podarí schudnúť, automaticky tým zníži svoje riziko rakoviny?
„Zatiaľ nepoznáme odpoveď, no pracujeme na nej. Je možné, že ide o podobný mechanizmus, ako v prípade cukrovky. Aj malý úbytok hmotnosti dokáže dramaticky znížiť riziko jej vzniku. No povedal by som, že dáta zatiaľ naznačujú, že riziko rakoviny vyvolané obezitou chudnutiu skôr odoláva.“

„Vznik rakoviny je proces, ktorý má viacero krokov. Obezita je rozhodne spúšťačom a zrejme poháňa rozvoj ochorenia. Naše dáta naznačujú, že samotné chudnutie bez ďalších cielených opatrení na úplné zvrátenie rizika nemusí stačiť. Dáva to zmysel, pretože pri rakovine a raste nádorov sa hromadia mutácie a epigenetické zmeny. Kľúčovou súčasťou riešenia by mohla byť spomínaná fyzická aktivita. Možno, že nie ani tak z pohľadu chudnutia, ale skôr prestavením metabolizmu. Dáta naznačujú, že pohyb je významnou súčasťou rovnice najmä v prípade rakoviny hrubého čreva, prsníka či pankreasu. Na zníženie rizika rakoviny je pravdepodobne potrebná kombinácia chudnutia, zmeny stravovania a pohybu.“
Ako by mohla úprava stravy pomôcť obéznym pacientom?
„Vidíme, že chronickú obezitu sprevádzajú silné zápaly. Úpravou stravy možno ovplyvniť metabolizmus a pomôcť by mohli aj protizápalové doplnky. Testovali sme účinky omega-3 mastných kyselín a výsledky sú sľubné.“