BRATISLAVA. Univerzálna vakcína proti chrípke po prvýkrát prešla do tretej fázy klinických testov. Znamená to, že je pre človeka bezpečná a vedci sa môžu sústrediť na jej účinky proti chrípke.
Po približne dvadsiatich rokoch výskumu sa tak ľudstvo ocitlo dosiaľ najbližšie k látke, ktorá by nás dokázala chrániť pred všetkými kmeňmi chrípky, ktoré kolujú v populácii.
Vakcína má u človeka vytvoriť imunitu voči tým častiam vírusu, ktoré sú najmenej premenlivé medzi jednotlivými kmeňmi chrípky.
Čo rok, to nová vakcína
Ak chcete byť dnes chránení pred chrípkou a jej životunebezpečnými komplikáciami, musíte sa každú jeseň zaočkovať nanovo.
Medzi ľuďmi kolujú viaceré kmene chrípky, ktoré sa naviac veľmi rýchlo vyvíjajú. Najrozšírenejší vírus chrípky v tomto roku môže vystriedať úplne iný kmeň, voči ktorému vakcína neposkytne protilátky.

Látka, ktorá ľudí ochránila jednu chrípkovú sezónu, už na druhý rok nemusí zabrať.
Zloženie chrípkových vakcín pre jednotlivé sezóny preto vychádza z odporúčaní odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Lekári sa na základe šírenia rôznych kmeňov snažia odhadnúť, ktoré vírusy budú najrozšírenejšie o niekoľko mesiacov a vytvoria proti nim vakcínu.
Prečo hľadajú univerzálnu látku
Hoci ide o kvalifikovaný vedecký odhad, chrípka sa v mesiacoch po očkovaní môže šíriť inak, než predpokladali odborníci.
Vakcína zameraná na odlišné kmene chrípky než tie, ktoré sa šíria medzi ľuďmi, nákaze nezabráni. Hoci nemá ideálne zloženie, stále dokáže aspoň zmierňovať príznaky a trvanie chrípky.