BRATISLAVA. V akej polohe sa práve nachádzate? V sede sú pre mnohých mimoriadne pohodlné prekrížené nohy. A keďže zvýrazňujú líniu nôh, môžu byť zároveň zdrojom sebavedomia.
Sedenie s prekríženými nohami však sprevádza mnoho medicínskych mýtov. Medzi najrozšírenejšie tvrdenia patrí, že spôsobuje kŕčové žily, neplodnosť mužov a bolesti chrbta.
Čo na tieto tvrdenia hovorí veda?
Zvýšený krvný tlak
Ak ste u lekára a meria vám tlak, zvyčajne vás požiada, aby ste si ruky položili na operadlá či stôl a nohy položili chodidlami na zem.
Keď si totiž prekrížite nohu cez nohu v oblasti kolien, váš krvný tlak mierne stúpne. Účinok je ešte výraznejší u ľudí, ktorí už beztak trpeli vysokým tlakom.
Podľa štúdie z roku 2010 je tento efekt iba krátkodobý.

Opakovanými meraniami vedci dokázali, že ak si človek položí chodidlá na zem, tlak sa mu do troch minút vráti do pôvodného stavu.
Hoci zvýšený krvný tlak preukázateľne škodí srdcu a cievam, prekrížené nohy ako také výskumy zatiaľ nespojili so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych chorôb.
Dočasné zvýšenie krvného tlaku môže mať dlhodobé následky iba v prípade, ak máte vysoké riziko tvorby krvných zrazenín.
Sedenie s prekríženými nohami totiž môže zvýšiť riziko hlbokej žilovej trombózy. Zrazenina sa môže z končatín uvoľniť a dostať sa cez srdce až do pľúcnej tepny, upchať časť pľúcneho obehu a dokonca môže zapríčiniť smrť.
Existuje však dôkaz aj o tom, že prekríženie nôh by mohlo niektorým ľuďom aj pomôcť. Keďže zvýši prietok okysličenej krvi do mozgu, môže odvrátiť blížiace sa mdloby.