BRATISLAVA. Pacienti s cukrovkou 1. typu by si nemuseli denne pichať inzulínové injekcie. Vedci z Massachusettskej technickej univerzity (MIT) v spolupráci s Harvardom vytvorili špeciálnu kapsulu, ktorú stačí iba prehltnúť.
Je veľká asi ako čučoriedka, obal tvorí biologicky odbúrateľný polymér a obsahuje drobnú ihlu, ktorá je vyrobená zo stlačeného inzulínu. Keď kapsula dopadne do žalúdka, vďaka špeciálnemu tvaru priľne k jeho stene a dopraví inzulín do krvného obehu.
Technológiu a jej úspešné testovanie na potkanoch aj prasatách približuje časopis Science.
Obyčajné tabletky nefungujú
Cukrovka postihuje viac než 400 miliónov ľudí na celom svete. Pre pacientov s. 1 typom, ktorým sa v pankrease netvorí inzulín, sú injekcie nevyhnutnou súčasťou života. Vpichovanie inzulínu pre mnohých z nich nemusí byť príjemné.

Dôvodov je viac - po vpichoch im zostávajú podliatiny, môže to byť bolestivé, neradi používajú injekcie na verejnosti alebo majú problém uskladniť inzulín v chlade a likvidovať použité ihly, ktoré sú biologicky kontaminovaným odpadom.
Mnoho pacientov preto liečbu ignoruje a tým vážne ohrozuje svoj život.
Aby sa ich vyhliadky zlepšili, vedci sa už od roku 1922 pokúšajú vytvoriť tabletkový inzulín. To však vôbec nie je jednoduché.
Inzulín je v princípe reťazec bielkovín, ktorý má problém prežiť v nepriateľskom prostredí tráviaceho systému.