Kúpele majú účinky, ktoré inou liečbou nedocielite . Kým lekári v strednej Európe na ne nedajú dopustiť, napríklad nórski lekári o ich účinkoch pochybujú. O prínose kúpeľnej liečby hovorí fyziater a balneológ KAROL HORNÁČEK.
Má na pacienta v kúpeľoch väčší efekt to, že je mimo svojho obvyklého životného rytmu alebo procedúry?
„Kúpele pôsobia na viacerých úrovniach súčasne.
Kúpeľné mestečká majú osobité čaro a vždy sú v klimaticky zaujímavých oblastiach, pacient je obklopený čerstvým vzduchom, tichom a štebotom vtákov.
Určite pomáha aj to, že sa vymaníte zo stereotypu. Behanie medzi ambulanciami a prácou efekt liečby znižuje.
No hlavná sila kúpeľov spočíva v prírodných fyzikálnych, ale aj chemických podnetoch. Na pacienta pôsobia minerálne vody, bahná a rehabilitačné procedúry.“
Čo si máme predstaviť pod fyzikálnym pôsobením?
„Vo všeobecnosti napríklad teplo, chlad či mechanický pohyb. Kúpele nimi ovplyvňujú najmä vegetatívny nervový systém.“
O aký nervový systém ide?

„Ide o tú zložku, ktorá rozhoduje o tom, či bude vaše srdce biť rýchlo, alebo pomalšie. Akým tempom budete dýchať. Či budete mať studené ruky, alebo teplejšie, alebo či budete mať chuť do jedla.
Vegetatívny nervový systém ovplyvňuje aj hladké svalstvo, čiže hlboké svaly povedzme aj v tráviacom alebo močovo-pohlavnom systéme.
Ak sú pacienti vnútorne stiahnutí, pochody v tele nemôžu prebiehať prirodzene. My vieme vegatatívny nervový systém ovplyvňovať práve fyzikálnymi podnetmi, ako sú napríklad voda a nadľahčovanie vodou či striedanie tepla a chladu. Lieky alebo chirurgický zákrok v tomto prípade nie sú komplexné a majú vedľajšie účinky.“
Kúpeľníctvo sa v literatúre označuje aj ako predvedecká metóda liečby. Patrí do modernej medicíny?
„Kúpele istým spôsobom stierajú rozdiel medzi klasickou prísnou liečbou a životným štýlom.