JOKOHAMA, BRATISLAVA. Ak sa zvyknete v noci zobúdzať s tým, že potrebujete ísť na záchod, skontrolujte si krvný tlak. Pravidelné nočné močenie totiž môže značiť zvýšené hodnoty.
Vedci upozornili na súvislosť medzi hypertenziou a nočným močením na 83. stretnutia vedcov z Japonskej obehovej spoločnosti.
Okrem vysokého príjmu tekutín či problémov s močovou sústavou podľa nich môžu nočné návštevy toalety upozorňovať aj na systémové ochorenia ako je vysoký krvný tlak.
Ako rastie riziko
Štúdia sledovala súvislosť medzi nočným močením (noktúriou) a vysokým krvným tlakom na bežnej populácii.
Sledovanú vzorku tvorilo zhruba štyritisíc ľudí, ktorí absolvovali preventívnu prehliadku, odovzdali vzorku krvi a vyplnili dotazník.
Za ľudí s vysokým krvným tlakom boli považovaní tí, ktorých hodnoty prekročili 140/90, alebo užívali lieky na zníženie krvného tlaku.

„Zistili sme, že nočné močenie sa spája s o štyridsať percent vyšším rizikom hypertenzie," povedal v tlačovej správe hlavný autor výskumu Satoshi Konno.
Zároveň platí, že čím sú nočné návštevy toalety častejšie, tým vyššie je riziko vysokého tlaku.
Hypertenzia na seba zvyčajne neupozorní žiadnymi príznakmi.
Ľudia, ktorí nezvyknú chodiť na preventívne vyšetrenia, sa preto o ochorení dozvedajú až v čase, keď im spôsobí ďalšie zdravotné problémy.
Práve nočné močenie by mohlo byť signálom, že si treba skontrolovať krvný tlak.
Zdraví ľudia by si mali tlak merať aspoň raz ročne, v prípade zvýšených hodnôt najmenej každé tri až šesť mesiacov.
Prislaný jedálny lístok
Autori štúdie pre istotu upozornili, že výskum prebiehal iba na území Japonska, a preto sa výsledky nemusia vzťahovať na ľudí odlišnej etnicity, s inou genetickou výbavou alebo s rozdielnym životným štýlom.
Predošlé výskumy z Japonska totiž dávali nočné močenie do súvisu so zvýšeným príjmom soli, a nie vysokým krvným tlakom.

Táto súvislosť však mohla vzniknúť preto, že Japonci zvyknú jesť pomerne veľké množstvo soli. Základ tradičnej stravy tvoria jedlá na báze slaných rybacích a sójových omáčok.
Svetový priemer predstavuje príjem štyroch gramov soli na deň.
„V Japonsku je priemerný príjem soli približne desať gramov na deň, čo je viac ako dvojnásobok priemerného príjmu soli na celom svete," vysvetľuje Mutsuo Harada z Japonskej obehovej spoločnosti.
Zvýšený príjem soli je pravdepodobnou príčinou toho, prečo Japonci v súčasnosti čelia epidémii vysokého krvného tlaku.