BRATISLAVA. V tele žijú črevné baktérie, ktoré ľuďom ujedajú z liekov. Inak prospešné baktérie v črevách začali tráviť lieky na Parkinsonovu chorobu, čím zhoršovali liečbu a vytvárali nové nežiaduce účinky.
Zdravá črevná flóra pozostáva a z viac než tisíc druhov baktérií. Majú vlastné trávenie a dokážu rozložiť aj zložky jedla, ktoré by človek inak nedokázal stráviť. Toto súbežné trávenie odomyká pre ľudí inak nedostupné živiny. No môže spôsobovať ja problémy.

Výskumníci z Harvardu a Kalifornskej univerzity zistili, že dva druhy baktérií môžu spôsobovať nečakané komplikácie a narušiť účinky liekov na parkinsona.
Štúdia v časopise Science dokazuje, že za určitých okolností môžu mať aj škodlivé účinky.
Vplyv črevných baktérií vedci odpozorovali na konkrétnom lieku na Parkinsonovu chorobu - levodopa.
„Liek sa v tele nemusí dostať na potrebné miesto, alebo sa odrazu môže stať toxickým,“ vysvetľuje v tlačovej správe spoluautor štúdie Maini Rekdal.
Dostať liek do mozgu je ťažké
Parkinson narúša prirodzenú produkciu dopamínu v mozgu.
Ide o vážny problém, keďže bez látky má mozog problémy pri riadení pohybu aj rozmýšľaní. Dopamín je dôležitý aj pri vytváraní motivácie. Uvoľňuje sa pri prirodzených a príjemných aktivitách, ako je pohyb, jedenie alebo sex.
“Liek sa v tele nemusí dostať na potrebné miesto, alebo sa odrazu môže stať toxickým.
„
Liek levodopa účinkuje tak, že zastúpi dopaním, ktorý si mozog trpiacu chorobou nedokáže vyrábať.
Užívať iba samotný dopamín nie je možné, pretože nedokáže preniknúť cez ochrannú bariéru mozgu, ktorá od neho oddeľuje krvné riečisko. Úlohou bariéry je zabrániť, aby do orgánu z krvi prenikli baktérie či vírusy.