SME

Potenie môže byť aj signálom, že telo ochorelo

Potenie nemusí byť iba banálny problém. Zápach môže značiť nedostatok minerálov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia.com)

Hanbíte sa niekomu podať ruku? Trápite sa, že už pár hodín po osprchovaní budete na dôležitej schôdzke zapáchať? Píšete, pero sa šmýka, pot premočí aj papier, na ktorý si robíte poznámky? Znemožňujú vás fľaky pod pazuchami v spoločnosti? Zapríčiňujú vám psychickú traumu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetci títo ľudia majú rovnaký problém - nadmerné potenie. Lekári však ich sťažnosti často podceňujú a odbijú ich. Zďaleka to však nie je banálny problém. Príčiny potenia môžu byť rôzne, od tých najjednoduchších až po závažné, ktoré signalizujú, že s naším organizmom sa niečo deje.

SkryťVypnúť reklamu

"Potenie je prirodzený jav, potrebný na regulovanie telesnej teploty. Približne jednému percentu ľudí však vegetatívny nervový systém pracuje na udržaní konštantnej teploty viac, ako treba. Takýto stav nadmerného potenia sa nazýva hyperhidróza. Trápi dospelých aj deti. Postihuje tvár, dlane, podpazušie, chodidlá a niekedy i celé telo," hovorí dermatologička MUDr. Eva Rasochová z Kožnej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave.

"Kto to nezažil, nevie, čo je to za trápenie," hovorí 35-ročná novinárka Soňa, ktorej sa už ráno šmýkajú ruky na volante, keď vezie dcéry do školy.

Príčiny sú rôzne, aj neznáme

Nedá sa vždy zistiť, prečo hyperhidróza vzniká. Jej druhotné príčiny sú napríklad stres, obezita, cukrovka, neurologické a psychiatrické ochorenia, zvýšená činnosť štítnej žľazy a iné. Veľmi často ju spôsobujú emócie ako tréma, bolesť, strach, radosť.

SkryťVypnúť reklamu

Nadmerné potenie je niekedy sprievodným javom prechodnej životnej situácie alebo ochorenia a keď pominú jeho príčiny, prestane aj potenie. Kým trvá, dá sa väčšinou regulovať na únosnú mieru. Užívajú sa napríklad sedatíva i kombinácie vitamínov a minerálov na ľahšie zvládnutie stresu.

Prečítajte si tiež: Viete si správne nastaviť pitný režim? Čítajte 

Následky nadmerného potenia

Hyperhidróza má však aj zdravotné následky, prechladnutie, zápaly.

"Žena, ktorej sa nadmerne potia nohy si musí každých dvadsať minút meniť ponožky, pretože zvlhnú, oziabajú ju nohy a potom často máva zápal vaječníkov. Zvýšené potenie na dlaniach vyzerá v praxi tak, že pot z nich priam steká. Niekomu sa potí aj oblasť medzi prstami, prípadne chrbtová strana prstov. Taký človek nemôže pracovať s kovovými predmetmi, pretože mu pod rukami hrdzavejú," hovorí MUDr. Rasochová.

SkryťVypnúť reklamu

Potenie rúk často postihuje mladé ženy. Pri zvýšenom potení nôh, ktoré sužuje skôr mladých mužov, sa tento problém zhoršuje nosením uzavretých topánok. Koža chodidiel sa doslova maceruje v pote ako vrecúško v čaji, na chodidlách je fialovočervená a povrchová rohová vrstva kože zas biela. Ustavične mokré nohy sú rajom pre bakteriálne a hubové infekcie.

Čo s nadmerným potením

"Ak je hyperhidróza následkom choroby, v prvom rade treba liečiť základné ochorenie, až potom prichádza na rad kožný lekár," radí dermatologička. Potenie môže byť totiž aj signálom, že s naším telom nie je čosi v poriadku.

Vznik nadmerného potenia môže súvisieť s hormonálnou nerovnováhou napríklad počas klimaktéria u žien, nadmernou činnosťou štítnej žľazy, prípadne nadmernou aktivitou sympatetického nervového systému. Problém nadmerného potenia treba vždy riešiť v spolupráci s odborníkom, ktorý dokáže poradiť najlepší spôsob liečby.

Prečítajte si tiež: Prečo vám ráno zapácha z úst? Deväť príčin zlého dychu Čítajte 

Prečo pot zapácha

Samotný pot je v podstate bez vône a zápachu, nepríjemný pach vzniká až vtedy, keď baktérie na pokožke a chĺpkoch začnú rozkladať bielkoviny a mastné kyseliny, ktoré obsahuje pot z veľkých žliaz. Okrem toho teplo v podpazuší vytvára vhodné podmienky na množenie baktérií, preto je veľmi dôležité starať sa práve o túto časť tela.

Pri strese viac smrdíme

Potenie je často aj odpoveďou na náš emocionálny stav. Ak sa pripravujeme na niečo dôležité, na čom nám záleží, prichádzajú obavy zo zlyhania, zvyšuje sa nervová aktivita, ktorá má vplyv na potné žľazy, najmä na dlaniach a v podpazuší.

Emocionálne potenie a potenie z tepla a fyzickej námahy sa líšia v dĺžke času, ktorý telo potrebuje na to, aby sa naozaj dosť spotilo. V prípade potenia z tepla sa začneme potiť až o niekoľko minút, zatiaľ čo v prípade emocionálneho potenia máme podpazušie a dlane úplne mokré počas niekoľkých sekúnd.

A navyše, pot vznikajúci pri emocionálnom potení, spravidla obsahuje viac látok, ktoré rozkladajú baktérie, a preto viac zapácha.

Neprirodzený zápach môže vznikať podľa niektorých aj pri nedostatku zinku v organizme, pokožkou sa tak vylučuje viac močoviny. Pomôcť by mal zvýšený prísun minerálov s obsahom zinku, konzumácia mäsa, orechov.

Prečítajte si tiež: Psychika a pot: Prečo je potenie zo stresu iné? Čítajte 

Ženy sa potia menej

Množstvo potu za hodinu u mužov dosahuje v priemere asi 250 ml, kým u žien len 180 ml. Mužské potné žľazy sú oveľa aktívnejšie ako ženské a spravidla sa u nich v podpazuší nachádza viac baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. To znamená, že muži sa nielen viac potia, ale ich pot aj viac cítiť, pričom ženy sú spravidla na cudzí pach oveľa citlivejšie.

Potenie a botulotoxín

Tridsaťtriročná Eva sa tak potila pri nesení ľahkého nákupu, že jej prúdom stekal pot do očí. Nadmerné potenie ju obmedzovalo v práci aj dennom živote. Jej ošetrujúci lekár vyskúšal všetko možné, ale bez výsledku. Na dermatologickom oddelení preto vyskúšala ošetrenie botulotoxínom A.

Pacientke rozdelili čelo na 12 oblastí veľkosti dvakrát dva centimetre a injekciou aplikovali bakteriálny botulotoxín. Už po troch dňoch zastavili potné žľazy svoju činnosť a nielen to, čelo sa zbavilo vrások. Po roku sa zas problém vrátil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 094
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 770
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 551
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 107
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu