SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Dva roky nikto netušil, čím presne sa zaoberá Neuralink - supertajná spoločnosť Elona Muska.
Známy bol jedine cieľ vytvoriť "ultraširokopásmové rozhranie mozog-stroj", ktoré by dokázalo prenášať dáta medzi ľudským mozgom a počítačmi.
Nebolo jasné, čo to presne znamená, ani ako to chce dosiahnuť miliardár, známy vďaka elektromobilom Tesla a vesmírnym technológiám SpaceX. Prvé detaily projektu priniesla až veľká prezentácia, ktorú Neuralink odvysielal v utorok večer naživo cez internet.
V priebehu 25 rokov už Musk predviedol mnohé zaujímavé technológie. Spomenúť možno stroj na kopanie tunelov, recyklovateľnú vesmírnu raketu a elektroauto, ktoré dokonca nechal vycestovať aj do vesmíru.
Tentoraz miliardár ukázal implantát trčiaci z hlavy hnedo-bieleho potkana, ktorý svojím potenciálom ohromil nielen technologických, ale aj medicínskych nadšencov.
Z hlavy zatiaľ vytŕča kábel

V prvej demonštrácii pred reportérmi Neuralink ukázal, že jeho vedecký tím dokáže prostredníctvom tisícov drobných elektród, ktoré chirurgicky implantovali vedľa neurónov a synapsií zvieraťa, zaznamenať mozgovú aktivitu potkanov.
Musk tvrdí, že prototypy, ktoré doteraz vyvinuli, pomôžu zmierniť chronické ochorenia súvisiace s demenciou, ako je napríklad Parkinsonova choroba, prípadne epilepsiu.
V budúcnosti by mohli implantáty ľuďom sprostredkovať plnú kontrolu nad protézami končatín alebo umožnia fyzicky postihnutým ľuďom vidieť, počuť či hovoriť.
"Ak poznáte niekoho, kto si zlomil krk alebo chrbticu, dokázali by sme [paralýzu] vyriešiť pomocou čipu. Zdá sa, že toto zatiaľ mnohí ľudia nechápu," vysvetľoval Musk.