BRATISLAVA. Spotreba alkoholu v Škótsku klesla na 25-ročné minimum. Dospelí Škóti a Škótky vypijú týždenne o dva decilitre piva či o štamperlík tvrdého menej ako pred rokom.
Zdá sa, že krajina úspešne znížila spotrebu alkoholu, keď škótski zákonodarcovia zaviedli minimálnu cenu za jednotku alkoholu.

Ekvivalent malého piva, decilitra vína či štamperlíka 40-percentného alkoholu musí stáť najmenej pol libry (v prepočte vyše 50 centov).
Po zavedení zákona v máji 2018 si ľudia v Škótsku kupovali týždenne v priemere o 1,2 jednotky alkoholu menej. Efekt bol dvojnásobne vyšší, ako sa pôvodne odhadovalo.
Zo štúdie v časopise The BMJ takisto vyplýva, že zdražovanie najviac ovplyvnilo domácnosti, ktoré predtým kupovali najviac alkoholu.
Škóti išli vlastnou cestou
Alkohol je celosvetovo siedmou najčastejšou príčinou predčasnej smrti a prispieva k vzniku vážnych chronických ochorení.
Škótsko síce zďaleka nie je jedinou krajinou, ktorá sa pokúša obmedziť nadmernú spotrebu alkoholu, ale ako prvá sa rozhodla zakročiť zákonom stanovenou minimálnou cenou za jednotku alkoholu.