BRATISLAVA. Ľudstvo dokázalo celosvetovo vyhubiť druhú z troch foriem vírusu detskej obrny.

Divý poliovírus typu 3 sa tak pridal na mimoriadne krátky zoznam pôvodcov chorôb, ktoré sa podarilo vďaka systematickej snahe vykynožiť. Predchádzali mu zatiaľ iba pravé kiahne a poliovírus typu 2.
Hoci ide o dôležitý historický svetový míľnik, všimol si ho málokto.
Vyhlásenie panelu nezávislých zdravotných expertov totiž prehlušili správy o bojoch v Sýrii, dohady o budúcnosti Brexitu, ale aj bizarný plán amerického prezidenta postaviť múr nielen na hranici s Mexikom ale aj vo vnútroštátnom Colorade.
Prečo ide o významný moment v histórii ľudstva, ktorý by sme nemali prehliadať, a ako možno definitívne odstrániť detskú obrnu zo zemského povrchu?
Detská obrna
- Poliomyelitída (detská obrna) je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie.
- Môže napadnúť nervovú sústavu a spôsobiť doživotnú paralýzu alebo smrť.
- Vírus sa medzi ľuďmi prenáša fekálno-orálnou cestou.
- Väčšina prípadov je bez klinických príznakov. Ťažká paralytická forma ochorenia sa prejaví len u jedného z každých 200 – 300 nakazených.
- Na bezpríznakové prípady sa zväčša nepríde, no človek niekoľko týždňov vylučuje vírus stolicou, sliznicami úst a nosa. Môže nakaziť iné osoby a spôsobiť im ťažkú formu ochorenia.
- Detskej obrne možno účinne predchádzať očkovaním.
- Existujú dva typy vakcíny: inaktivovaná vakcína proti detskej obrne (IPV), vo forme injekcie a orálna vakcína (OPV) podávaná ústne v kvapkách. Všetky krajiny EÚ prešli injekcie.
- Detskou obrnou sa môže nakaziť aj nezaočkovaný dospelý. Dospelí v rozvinutých krajinách spravidla bývajú zaočkovaní, no ak sa pohybujú v rizikovom prostredí, je vhodné sa pre istotu dať preočkovať.
Zdroj: ÚVZSR
Nechceli to zakríknuť
Detskú obrnu spôsobujú tri samostatné a imunologicky odlišné kmene divého poliovírusu: poliovírus typu 1 (WPV1), poliovírus typu 2 (WPV2) a poliovírus typu 3 (WPV3).
Napriek odlišnostiam sa všetky tri kmene prejavujú rovnakými príznakmi, spôsobujú nezvratnú paralýzu alebo dokonca smrť.