PEKING, BRATISLAVA. Čínske úrady potvrdili, že zaznamenali dva prípady nákazy silno infekčnou a smrtiacou formou moru.
Správa vzbudila celosvetový mediálny ohlas a priebežne sa objavujú dohady, či sme svedkami začiatku modernej epidémie čiernej smrti.
Z reakcií na správu je okrem iného zjavné, že mnohí ľudia doposiaľ netušili, že mor nie je chorobou minulosti. Malé ohniská nákazy sa sporadicky objavujú v desiatkach krajín na troch kontinentoch.
Čo sa oplatí vedieť o morovej nákaze a nakoľko vážny je výskyt nákazy na území Číny?
Všetko je vraj pod kontrolou
Rozruch, ktorý spustili nové prípady v Číne nevznikol ani tak pre informácie o nových nákazách. Paniku v mnohých vyvolala skôr obava z toho, čo režim utajil.
Čína oficiálne tvrdí, že od roku 2014 zomrelo v krajine na mor šesť ľudí.

Dosiaľ posledný známy prípad sa udial v máji tohto roku. Bubonickým morom sa vtedy nakazili dvaja ľudia po konzumácii pečene zo svišťa, ktorá sa používa v tradičnej medicíne.
Najnovší pacienti pochádzajú z oblasti Vnútorného Mongolska, riedko osídlenej časti krajiny. Dosiaľ nikto nevysvetlil, ako sa dostali do nemocnice v Pekingu, kde ich ošetrujú. Ak použili hromadnú dopravu, nie je vylúčené, že sa nákaza mohla rozšíriť ďalej.
Čínske úrady však tvrdia, že situácia je pod kontrolou. Ľuďom akurát neodporúčajú cestovať do rizikových oblastí a prichádzať do kontaktu s hlodavcami.
Výskyt moru vo svete
- Medzi rokmi 2010 a 2015 sa nakazilo 3248 ľudí, z toho 584 zomrelo.
- Mor je endemický napríklad v Demokratickej republike Kongo, na Madagaskare či v Peru.
- Za ostatných dvadsať rokov sa objavili prípady moru aj v Zambii, Indii, Malawi, Alžírsku, ale aj v Spojených štátoch.
Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedlo na weibo (mikroblogovacia stránka na štýl twitteru), že obyvatelia Pekingu nemusia panikáriť, a že riziká ďalšieho prenosu sú „extrémne nízke."
„Úrady rýchlo izolovali pacientov a urobili epidemiologické vyšetrenia ľuďom, ktorí mohli byť vystavení nákaze, a dezinfikovali všetky relevantné miesta,“ cituje zdravotníkov The New York Times s tým, že má byť posilnené aj monitorovanie pacientov s horúčkou.
Lekárku, ktorá v utorok informovala na weibe o diagnóze pacientov, sa však podľa viacerých svetových médií v súčasnosti nedá kontaktovať. Jej správa o morovej nákaze medzičasom zo sociálnej siete zmizla. Rovnako sa nedá spojiť ani s nemocnicou, v ktorej prítomnosť moru potvrdili.
Prečo sú čínske prípady problém?
Nedôvera ľudí v Čínu a informovanie o nákaze vychádza z konkrétnej skúsenosti. Podobný začiatok mali aj udalosti, ktoré sprevádzali epidémiu ochorenie SARS.