V rukách drží ocenenie, ktorým ju pacienti označili za najlepšiu sestru na Slovensku. K víťaznému počtu hlasov jej zagratulovala aj jej najvyššia šéfka, ministerka zdravotníctva.
Keď ju však požiadame o rozhovor, ALENA KELLNEROVÁ upadne do viditeľných rozpakov.
„O svojej práci nezvyknem rozprávať, som skôr pracant,“ hovorí vedúca sestra Kliniky úrazovej chirurgie v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. V rozhovore pre SME okrem iného vysvetľuje, prečo sú vzťahy na pracovisku v zdravotníctve kľúčové.
Ako ste sa vypracovali na pozíciu vedúcej sestry?
Na Klinike úrazovej chirurgie pracujem už 25 rokov. Začínala som ako sestra pri lôžku, postupne som robila staničnú sestru, teraz som v pozícii vedúcej sestry. Dalo by sa teda povedať, že som si prešla každou jednou pozíciu. Momentálne som skôr taký manažér.
Za aké veľké pracovisko zodpovedáte?
Klinika má sto lôžok. Zodpovedám za riadenie a poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti, ktorú vykonáva 95 sestier, 24 praktických sestier, 26 sanitárov a 6 pomocných pracovníkov v zdravotníctve. Pracovisko má päť oddelení, jednotku intenzívnej starostlivosti, operačné sály a ambulantný trakt.

Čo je na vašej práci najnáročnejšie?
Riadiť toľko zamestnancov je veľmi náročné. Kľúčové je ostať asertívna a zaujať ku každému individuálny prístup, rešpektovať ľudí aj s ich ťarchami a „boľačkami.“ V stresových situáciách je dôležité nestratiť pôdu pod nohami.
Opísali by ste prípady, ktoré sú typické pre Kliniku úrazovej chirurgie?
Poskytujeme komplexnú diagnostickú a terapeutickú zdravotnú starostlivosť pacientom s poraneniami rôzneho charakteru a všetkých častí tela – hlavy, krku, chrbtice, panvy, hrudníka, brucha i končatín. Klinika zabezpečuje multidisciplinárny prístup k úrazovému pacientovi a rieši úrazy dospelých i detí. Ide o autonehody, dopravné úrazy, pracovné úrazy, pády z výšky, napríklad pri oberaní ovocných stromov, nehody na turistike, pri športovaní, podvrtnutia, zlomeniny či bežné domáce úrazy. Pracovisko sa zaberá aj liečbou infekčných komplikácií poúrazových stavov na septickom oddelení.
Viete už podľa sezóny odhadnúť, aké prípady budú v najbližších týždňoch prevládať?
Je fakt, že každá sezóna je niečím špecifická. Január sprevádzajú úrazy počas lyžovačiek, potom prídu jarné prázdniny a zranenia z rôznych športov, pre máj sú zas typické pády pri oberaní čerešní. V lete si ľudia ublížia skokmi do bazéna, na kolieskových korčuliach a kolobežkách, pribudnú aj motorkári. Na jeseň je rizikový zber orechov, neopatrní cyklisti a potom opäť zimné športy.