BRATISLAVA. Rok 2019 definitívne potvrdil HIV pozitívnym ľuďom právo na plnohodnotný partnerský život bez strachu a predsudkov.
Prelomová štúdia v časopise Lancet totiž opakovane a presvedčivo dokazuje, že lieky, ktoré kontrolujú vírus v tele, dokážu úplne potlačiť ochorenie pacienta. Vďaka tomu u preliečených pacientov neexistuje riziko, že chorý pri pohlavnom styku nakazí svojho partnera.
Preliečený pacient stále nie vyliečený. Množstvo vírusu HIV je v jeho tele však natoľko nízke, že ho nemožno zachytiť testami, ochorenie sa neprejavuje a ani ho ďalej nešíri. Naďalej však musí užívať lieky a pravidelne chodiť na kontroly.
Spojenie skorej diagnostiky a okamžitej liečby by tak postupne mohlo vyhubiť vírus v ľudskej populácii.
Nákaza bola spočiatku na smiech
Začiatkom 80. rokov minulého storočia sa však začali prípady nezvyčajnej infekcie objavovať v Spojených štátoch. Nákaza postihovala homosexuálnych mužov a príznaky poukazovali na vážnu poruchu imunity.

Administratíva Ronalda Regana, ktorá bola v tom čase pri moci, nakazených spočiatku ignorovala. Dokonca si z chorých robila posmešky. Svedčí o tom aj záznam z tlačovej konferencie v Bielom dome z roku 1982.
V tom čase už v krajine zomrelo na AIDS takmer tisíc ľudí. No keď si žurnalista Lester Kinsolving žiada stanovisko prezidentskej kancelárie, hovorca a časť novinárov vybuchnú do smiechu.
Mŕtvi však postupne pribúdali a verejnosť zachvátila panika.
V nasledujúcich rokoch vedci objavili HIV - ľudský vírus nedostatočnej imunity - a spoznali jeho ničivý potenciál.
Neliečená infekcia človeku pomaly zničila imunitný systém a umožnila vznik širokej plejády nebezpečných infekcií a rôznych druhov rakoviny. Tento stav sa označuje ako AIDS, čiže syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti.
Pre pacienta je ochorenie v tomto štádiu smrteľné.
Testovanie bez stigmy
Strach, stigma a neznalosť. Viac než tridsať rokov visel nad ľudstvom ponurý tieň pandémie, ktorá si dosiaľ vyžiadala viac než 39 miliónov ľudí.
Infekcia znamenala istý verdikt smrti. Ľudia zomierali týždne, nanajvýš mesiace po tom, čo boli diagnostikovaní.

Od 80. rokov sa však neporovnateľne zlepšila sa diagnostika a tiež všeobecné povedomie o cestách, akými sa vírus šíri. Vďaka revolučným liekom môžu nakazení žiť rovnako dlho, ako zdraví ľudia a viesť relatívne normálny život.
Ochorenie dokázalo zmobilizovať západnú spoločnosť ako nikdy predtým. Krajiny prijímali rozsiahle preventívne a vzdelávacie programy, menili legislatívu.
Objavili sa kampane za bezpečný sex, programy na bezplatnú výmenu ihiel, bezplatné prezervatívy, a pravidelné testovanie ľudí, ktorí pracujú v sexuálnom priemysle.
Zmeny znížili množstvo nových prípadov HIV a počet liečených pacientov je historicky najvyšší. Vakcínu proti vírusu sa dosiaľ nepodarilo vyvinúť, no výskum je na sľubnej ceste.
Ľudia, ktorí čelia riziku nákazy vírusom HIV sa často vyhýbajú testovaniu zo strachu, pre hrozbu stigmy, alebo obavy z homofóbie. Výskumy, ktoré potvrdzujú úspešnosť liečby a sledujú riziko nákazy v skutočných pároch, to však majú šancu zmeniť.
Dobrou správou roku 2019 je, že život s vírusom už nemusí byť peklo. Medicínsky pokrok totiž pre liečených pacientov navždy zmenil význam toho, čo znamená žiť a milovať s HIV.