BRATISLAVA. Pre mnohých je viac než diéta. Tak ako vegánstvo, aj ketogénna diéta prerástla zo spôsobu stravovania na alternatívny životný štýl či samostatnú subkultúru.

Zbožňujú ju hviezdy ako Halle Berryová, influenceri, ale aj technologickí mágovia zo Sillicon Valley.
Diéta cielene znižuje obsah cukru v strave, preukázateľne prospieva zdraviu. Ľudia, ktorí prejdú na keto diétu, si pochvaľujú štíhlejšiu líniu a citeľný prílev energie.
Keto životný štýl má aj kritické a potenciálne nebezpečné slabiny, na ktoré netreba zabúdať.
Hlavné princípy keto diéty
Ketogénna diéta je plná tukov a naopak obsahuje málo cukrov.
Ľudia, ktorí dodržiavajú jej zásady, získavajú zo sacharidov iba približne päť percent svojho kalorického príjmu. Okolo pätnásť percent prijatých kalórií pochádza z bielkovín a až osemdesiat percent z tukov.
V praxi to znamená, že medzi vhodné potraviny patria okrem orechov, avokáda, mäsa či niektorej zeleniny napríklad aj vajíčka, maslo alebo slanina. Nevhodné sú väčšie množstvá ovocia, pečivo, cestoviny a sladkosti.
Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa snažia chudnúť pomocou diét, tieto zásady sa vám môžu zdať povedomé. Pripomínajú totiž Atkinsovu diétu, ktorá bola populárna začiatkom milénia.
Obe diéty, Atkinsova aj ketogénna, znižujú príjem sacharidov. No, zatiaľ čo prvá pozostáva z viacerých fáz, na ktorých konci sa sacharidy navrátia späť do vášho jedálnička, pri keto diéte sa ich musíte vzdať natrvalo.
Cieľom diéty je totiž navodenie špecifického stavu - ketózy.
Čo je to ketóza a ako ju spoznať?
Ak sa stravujete obvyklým západným štýlom, váš jedálniček obsahuje množstvo sacharidov, respektíve cukrov.
Vďaka jedlu bohatému na sacharidy (napríklad špagety, broskyňa alebo krajec chleba) vaše telo získava energiu najmä z krvného cukru - glukózy.