SME

Špecialisti počas pandémie: ako fungujú onkológovia, nefrológovia a psychiatri

Dialýzu nemožno odložiť.

K liečbe rakoviny patrí aj chemoterapia.Ilustračná fotografia.K liečbe rakoviny patrí aj chemoterapia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: AdobeStock)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Lekári vyzvali ľudí, aby počas pandémie zbytočne nenavštevovali ambulacie. Je pravda, že časť prehliadok a vyšetrení možno odložiť. Niektoré zdravotné problémy však nepočkajú.

Kedy je potrebná osobná starostlivosť lekára a kedy si vystačíte s radou cez telefón?

Denník SME oslovil odborné spoločnosti lekárov, ktorých pacienti patria medzi najviac ohrozené skupiny pandémiou Covid-19.

Odporúčania zostavili zástupcovia Slovenskej onkologickej spoločnosti, nefrologickej spoločnosti a psychiatrickej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Onkologickí pacienti

Pandémia Covid-19 pozmenila fungovanie onkologických pracovísk a liečbu pacientov s rakovinou.

"Onkologickí pacienti, najmä tí, ktorí majú aktívne ochorenie alebo sú v aktívnej onkologickej liečbe, majú všeobecne slabší imunitný systém. Preto sú vo vyššom riziku, aj keď sú v mladom veku," zdôrazňuje riaditeľka Národného onkologického inštitútu Mária Rečková.

Uvedomovať si to musia nielen samotní pacienti, ale aj ľudia, ktorí sú s nimi v kontakte.

Pre onkologických pacientov a ich okolie platia všeobecné zásady ochrany pred prenosom infekcie - nosenie rúšok, časté umývanie a dezinfekcia rúk a izolácia od potenciálnych nosičov infekcie.

Onkologické liečby aj v súčasnej situácii pokračujú. Naďalej prebiehajú aj vyšetrenia, prostredníctvom ktorých onkológovia sledujú účinnosť liečby.

SkryťVypnúť reklamu

"S ohľadom na komplexnosť problematiky je potrebné, aby boli rozhodnutia individualizované. Preto odporúčame onkologickým pacientom, aby si postup ďalšej liečby dohodli so svojím ošetrujúcim onkológom," hovorí Rečková.

  • Ak je stav pacienta stabilizovaný, Slovenská onkologická spoločnosť (SOS), Európska spoločnosť internistickej onkológie (ESMO) aj Americká spoločnosť klinickej onkológie (ASCO) odporúčajú odložiť kontrolné vyšetrenia.

Nový termín kontroly si treba individuálne dohodnúť so svojím ošetrujúcim onkológom.

  • U pacientov po skončení liečby a pacientov na dlhodobej hormonálnej liečbe sa dočasne odkladajú kontrolné návštevy.

Akékoľvek otázky, zdravotné problémy či vystavenie receptu je vhodné konzultovať s ošetrujúcim onkológom telefonicky alebo prostredníctvom e-mailu. Pacienti sa majú vyhýbať neohlásenej návšteve ambulancie a cestovaniu.

SkryťVypnúť reklamu
  • V prípade aktívnej liečby sa u každého pacienta zváži, či je možné odložiť jeho liečbu, alebo či sa dá prejsť na taký režim, ktorý by umožnil menej časté návštevy zdravotného zariadenia.

"Odporúčam pred plánovanou liečbou - ambulantnou alebo hospitalizačnou - radšej konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom alebo v ambulancii, alebo na oddelení a uistiť sa, že termín platí, že sú k dispozícii lieky a že pacient má prísť," radí prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti Stanislav Špánik.

  • Pacienti, u ktorých je diagnostikované onkologické ochorenie počas pandémie, sú naďalej vyšetrovaní v nezmenenom režime a ich sledovanie či liečebný plán je individuálne prispôsobený aktuálnej situácii.
  • Najzložitejšia je situácia v prípade pacientov, ktorí majú komplikácie po protinádorovej liečbe a cítia

1. teploty, kašeľ, dýchavicu, slabosť, bolesti kostí, kĺbov,

SkryťVypnúť reklamu

2. akékoľvek iné ťažkosti po liečbe.

Obe skupiny majú čo najskôr kontaktovať svojho ošetrujúceho onkológa (telefonicky alebo e-mailom), od ktorého dostanú usmernenie, ako by mali ďalej postupovať.

Súvisiaci článok Starostlivosť o zrak počas pandémie. Ako fungujú očné ambulancie? Čítajte 

"Tieto príznaky sa nedajú odlíšiť od príznakov infekcie koronavírusom. Pacienti sa musia zamyslieť nad akoukoľvek možnosťou styku buď s človekom, ktorý má potvrdenú infekciu, alebo s niekým, kto bol kdekoľvek v zahraničí za obdobie posledných dvoch až troch týždňov," približuje prezident onkologickej spoločnosti Stanislav Špánik.

Onkológovia prosia pacientov, ktorí spadajú do prvej skupiny, aby im poskytli presné informácie, snažili sa nič nepodceniť a nezabudnúť, a aby v žiadnom prípade nezamlčiavali svoje kontakty s inými ľuďmi.

Nezodpovedným správaním by mohli znefunkčniť onkologické pracoviská a priamo ohroziť životy iných pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak pacient s určitosťou vylučuje možnosť kontaktu s nakazeným, onkológ s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí kontrolu na onkologickom pracovisku (týka sa predovšetkým pracovísk s lôžkovým oddelením).

Ak sa nedá vylúčiť, že pacient mohol byť infikovaný koronavírusom, onkologická spoločnosť odporúča lekárom postupovať tak, akoby bol pacient rizikový. Mali by zaistiť odber vzorky a testovaním vylúčiť možnosť infekcie koronavírusom.

"Všetko však treba riešiť po predchádzajúcej telefonickej alebo e-mailovej konzultácii, v žiadnom prípade neodporúčame ísť bez konzultácie do ambulancie, na urgentný príjem alebo do akéhokoľvek zdravotníckeho zariadenia," zdôrazňuje Špánik.

Záchranárov by mal pacient volať iba v prípade, že je jeho stav akútny.

SkryťVypnúť reklamu

Pacienti s ochoreniami obličiek

Vo všeobecnosti platí, že ak to nie je nutné, pacienti by nemali ísť k špecialistom osobne. Odborníci jednoznačne odporúčajú telefonický, prípadne e-mailový kontakt.

Aj nevyhnutné návštevy je vždy lepšie vopred prebrať telefonicky, aby vyšetrenie prebehlo čo najbezpečnejšie a najefektívnejše.

"Pacienti nemusia mať strach, vždy budú ošetrení podľa svojich potrieb," uisťuje vedecký sekretár Slovenskej nefrologickej spoločnosti Jaroslav Rosenberger.

Nefrológovia ošetrujú pomerne široké spektrum pacientov, pričom každý z nich potrebuje iný rozsah starostlivosti. Počas krízy preto musia zohľadňovať závažnosť zdravotného stavu pacienta a riziká, ktorým čelí.

Pre jednoduchšiu orientáciu Rosenberger rozdelil pacientov do piatich základných skupín:

SkryťVypnúť reklamu
  • Pacienti nefrologickej ambulancie, ktorých lekári bežne kontrolujú raz za 3 až 12 mesiacov.

"Ich kontroly odsúvame na neskôr, kým pandémia prehrmí," hovorí Rosenberger s tým, že v prípade potreby vystavia elektronický recept alebo urobia telefonickú konzultáciu.

  • Pacienti nefrologickej ambulancie s vážnymi problémami (napríklad nefrotické syndrómy, pacienti tesne v preddialyzačnom období, po prepustení z nemocnice, a podobne).

"Ide o neodkladné stavy, preto tieto kontroly urobíme normálne v najbližšom termíne," vysvetlil odborník. Lekári sa pritom musia vopred uistiť, či pacient nemá horúčku a dýchacie problémy.

  • Dialyzovaní pacienti (hemodialýza aj peritoneálna dialýza).

"Ide o neodkladné výkony, bez ktorých by pacienti zomreli. Vykonávame ich tak ako doteraz," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu
  • Pacienti po transplantácii obličky.

Ide o veľmi zraniteľnú skupinu pacientov, ktorú môže koronavírus ľahko napadnúť. "Odsúvame všetky ambulantné kontroly pacientov, ktorých stav to umožňuje," povedal Rosenberger.

Pacientom nefrológovia vystavia elektronický recept a v prípade potreby ponúknu telefonickú konzultáciu. "Len urgentné stavy riešime osobne," zdôraznil.

  • Nemocniční pacienti, napríklad s náhlym poškodením obličiek.

"Vybavujeme ich ihneď ako doteraz, keďže ide o neodkladnú starostlivosť," spresnil lekár.

Psychiatrickí pacienti

Odborná pomoc by mala byť počas krízy dostupná aj pre ľudí s psychickými ochoreniami.

Súvisiaci článok Bolesť zuba alebo trhanie osmičky: Ako riešiť zubné ošetrenia v čase koronavírusu? Čítajte 

Ambulantní psychiatri (ak nie sú práceneschopní, v karanténe alebo na dovolenke) majú byť podľa zákona prítomní v ambulanciách. O tom, ktorí lekári aktuálne nie sú v službe, má prehľad úrad príslušného VÚC.

SkryťVypnúť reklamu

"Väčšina psychiatrov pracuje. Špecifickou výnimkou sú tie ambulancie, ktoré nemajú zabezpečené ochranné prostriedky," hovorí prezidentka slovenských psychiatrov Ľubomíra Izáková.

Oficiálne riešenie zatiaľ psychiatri nemajú, a preto sa v takýchto prípadoch riadia usmernením hlavného odborníka pre všeobecné lekárstvo pre dospelých - ambulanciu dočasne zavrú a fyzické návštevy z bezpečnostných dôvodov nahrádzajú telefonickými konzultáciami.

O tom, že nie je chránený a ordinuje iba telefonicky, má lekár informovať VÚC aj krajského odborníka pre psychiatriu.

"Niektorí ambulantní psychiatri robia i psychoterapiu cez skype," opisuje situáciu počas pandémie Izáková.

"Kolegovia si to vcelku pochvaľujú, ide to celkom dobre," hovorí odborníčka s tým, že vie dokonca aj o prvovyšetrení detského pacienta, ktoré sa uskutočnilo cez videohovor.

SkryťVypnúť reklamu

Pri podozrení na infekciu a počas liečby sa psychiatri riadia odbornými usmerneniami:

  • Psychiatrickí pacienti bez diagnózy Covid-19, ktorí nemusia byť hospitalizovaní, by sa mali liečiť v domácom prostredí pomocou telefonických konzultácií.

Doma by mali ostať najmä tí pacienti, ktorí sú rizikoví, a teda majú nad 65 rokov, cukrovku, vysoký tlak, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, prípadne astmu.

Psychiatri by chceli podľa vzoru Belgicka či Česka zriadiť aj mobilné tímy, ktoré by podávali potrebné injekcie a vyrážali za pacientmi, ktorých stav sa kriticky zhorší.

  • Psychiatrickí pacienti, ktorí musia byť hospitalizovaní a zároveň sú infikovaní Covid-19, budú v prvom rade liečení na vírusovú infekciu. Nákaza je v takýchto prípadoch nadriadená psychiatrickej diagnóze.

Ak potrebujú hospitalizáciu, liečia sa na infekčných oddeleniach a ak si to ich stav vyžaduje, musia mať zabezpečenú aj psychiatrickú starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu
  • Pri podozrení na Covid-19 u psychiatrického pacienta, ktorý má závažné poruchy správania a nemôže byť pre svoju duševnú poruchu umiestnený na infekčné oddelenie, musia lekári neodkladne zabezpečiť rýchlotestovanie a testovanie.

Kým nie sú známe výsledky testu, pacienta treba presunúť do karanténnej izby, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia na ostatných pacientov a zdravotníkov. Ak sa ochorenie potvrdí, chorého treba preložiť na miniinfekčné oddelenie pre psychiatrických pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 144
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 952
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 867
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 478
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 286
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 220
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


26
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


11
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


6
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


20
SkryťZatvoriť reklamu