Dialýza
Dialýza patrí medzi metódy náhrady funkcie obličiek. Zdravé obličky odstraňujú z krvi odpadové látky a zbavujú telo prebytočných tekutín. Ak orgány trvalo alebo dočasne zlyhajú, ich funkcie nahrádza dialýza. Existujú dva základné druhy dialýzy: hemodialýza a peritoneálna dialýza.
Počas hemodialýzy sa krv pacienta čistí mimotelovo pomocou špeciálneho filtra – dialyzátora alebo umelej obličky. Krv sa z tela odvádza do dialyzačného prístroja, v ktorom sa zbaví odpadových látok (močoviny, kreatinínu, fosforu a nadbytočných tekutín). keď krv prejde dialýzou, putuje späť do cievneho riečiska a vracia sa pacientovi do obehu. Frekvencia a dĺžka dialýzy a u pacientov môže líšiť, no zvyčajne prebieha v dialyzačnom stredisku trikrát týždenne počas štyroch až šiestich hodín.
Peritoneálna dialýza prebieha cez výstelku brušnej dutiny - pobrušnicu alebo peritoneum. Pri jej najrozšírenejšom type nie sú potrebné žiadne prístroje a pacient si ju môže robiť sám v pohodlí domova. Základom je čistiaci roztok, ktorý sa cez stály katéter napustí do brušnej dutiny. Po tom čo sa roztok nasýti odpadovými látkami sa vypustí a opäť nahradí nahradí novým. Výmena je nutná 4- až 5-krát denne.