NAIROBI, BRATISLAVA. Vedci objavili mikrób, ktorý dokáže zabrániť tomu, aby sa komáre infikovali maláriou. Informuje o tom štúdia v časopise Nature Communications.

Keďže sa malária na človeka prenáša uštipnutím nakazeným komárom, vďaka populácii odolných komárov by bolo možné dostať ochorenie pod kontrolu.
V súčasnosti na maláriu ročne zomiera 400-tisíc ľudí, väčšinou deti pod päť rokov.
Stopercentná ochrana
Tím britských a kenských výskumníkov objavil mikrób pri skúmaní komárov žijúcich v Keni na brehu Viktóriinho jazera.
Jednobunkovec Microsporidia MB je príbuzný hubám a parazituje na komároch. Prežíva v čreve a vaječníkoch hmyzu.
Novoobjavený mikrób sa prirodzene vyskytoval približne v 5 percentách študovaných komárov. Vedci si uvedomili, že ani jeden z jedincov, ktoré boli nositeľmi mirkóbu, v sebe nemal parazita spôsobujúceho maláriu.
Laboratórne testy následne potvrdili, že práve mikrób poskytol komárom unikátny a stopercentne účinný druh ochrany pred maláriou.
400-tisíc
ľudí ročne zomrie na maláriu. Väčšinu obetí tvoria deti vo veku do päť rokov.
Presný mechanizmus zatiaľ nebol podrobne preskúmaný, no vedci pracujú s dvomi hlavnými hypotézami.
Mikrób by mohol aktivovať imunitný systém komárov, v dôsledku čoho by hmyz mohol účinnejšie potláčať infekcie.
Do úvahy prichádza aj možnosť, že prítomnosť mikróbov významne ovplyvňuje metabolizmus komárov a ich telo sa preto stane nehostinným pre parazita spôsobujúceho maláriu.
Hľadajú vhodnú metódu
Novoobjavený mikrób by sa mohol dať využiť v boji s nebezpečnou maláriou. Podľa všetkého sa totiž zdá, že infekcia trvá u komárov celý život.

Užitočný mikrób sa môže šíriť nielen v dospelej populácii komárov, prenáša sa aj zo samičiek na potomstvo. Vďaka tomu je teoreticky možné vytvoriť veľkú populáciu komárov, ktoré nemôžu byť nakazené maláriou.
Vedci odhadujú, že výskyt malárie by klesol v prípade, ak by bolo mikróbom infikovaných 40 percent komárov v regióne.
Počet infikovaných komárov by sa dal zvýšiť dvoma spôsobmi. Vedci momentálne skúmajú, ktorá zo stratégií by mohla byť účinnejšia:
- Mikróby vytvárajú spóry a tie by sa dali systematicky rozptyľovať tak, aby sa nakazilo čo najviac komárov.
- Samce komárov, ktoré neštípu, by sa dali nakaziť v laboratóriu a vypustiť do prírody, aby pri rozmnožovaní infikovali aj samice.
V súčasnosti sa ľudia môžu chrániť pred maláriou iba pomocou ochranných sieťok a repelentov a preto je nová stratégia prevencie viac než vítaná.
Koncept, ktorý využíva na kontrolu ochorenia iné mikróby, by sa neuplatnil prvýkrát. Pokusy v teréne ukazujú, že pomocou špeciálneho typu baktérií možno komárom brániť aj v šírení vírusovej horúčky dengue.