SME
Štvrtok, 20. január, 2022 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Aerosól môže vysvetliť hromadné nákazy Covidom, WHO je zatiaľ opatrná

V čom sa aerosól líši od kvapôčok.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Svetová zdravotnícka organizácia, ale aj ostatné medzinárodné a národné zdravotnícke inštitúcie, by mali pripustiť, že ochorenie Covid-19 sa môže šíriť nielen infikovanými kvapôčkami, ale aj vzduchom.

Pod túto požiadavku sa v otvorenom liste, ktorý uverejnil časopis Clinical Infection Diseases, podpísalo viac než dvesto vedcov z 32 krajín sveta.

Súvisiaci článok Národy v rúškach išli proti prúdu, WHO zmenila názor až uprostred pandémie Čítajte 

Odborníci v liste žiadajú, aby inštitúcie vrátane WHO zohľadnili dôkazy o šírení vírusu vzduchom aj v nariadeniach a odporúčaniach pre verejnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedcov znepokojuje, že sa riziko šírenia nákazy vzduchom podceňuje, pretože to môže mať vážne následky. "Ľudia si môžu myslieť, že ak dodržiavajú súčasné odporúčania, tak sú plne chránení," píšu v liste.

Dvojmetrové rozstupy, umývanie rúk, kašlanie či kýchanie do lakťa a ochranné rúška odporúčajú pre istotu rozšíriť o ďalšie pomerne jednoduché preventívne opatrenia.

Čo vlastne znamená, ak sa ochorenie šíri kvapôčkami alebo vzduchom? A aké praktické následky môžu mať jednotlivé formy šírenia, ako môžu znížiť riziko nákazy novým koronavírusom?

Šírenie vzduchom či kvapôčkami?

Celý spor o tom, či sa nákaza Covid-19 šíri vzduchom, alebo "iba" kvapôčkami, môže obzvlášť v slovenčine vyznievať zmätočne.

Tunajšie úrady a odborníci totiž prakticky od začiatku pandémie opakujú, že sa vírus pravdepodobne šíri "najmä vzdušnou cestou", prostredníctvom kvapôčok.

Skryť Vypnúť reklamu

Schopnosť vírusu cirkulovať vo vzduchu preto nepôsobí ako novinka. Pre nákazy dýchacieho systému je predsa typické, že sa šíria práve vzdušnou cestou.

"Vzdušnú cestu" však treba chápať iba ako zastrešujúci termín, v rámci ktorého prenos infekcie zvyčajne prebieha troma základnými spôsobmi:

 • kvapôčkami sekrétov,
 • jadrami kvapiek,
 • kontaminovaným prachom.

WHO a americké CDC dosiaľ vo vyhláseniach zdôrazňovali, že Covid-19 sa pravdepodobne šíri v prvom rade kvapôčkami - čiže iba jednou z troch obvyklých "vzdušných" ciest.

Opatrenia zacielili na kvapôčky

Kvapôčky tvorí tekutina, ktorá pokrýva dýchacie cesty a spolu s vírusovými čiastočkami sa uvoľňuje z tela pri kašli, kýchaní, ale aj pri rozprávaní.

Súvisiaci článok Nechytajte sa tváre. Vírusom dáte za hodinu desať príležitostí vniknúť do tela Čítajte 

Tieto kvapôčky sú rôznej veľkosti, no mnohé sú relatívne veľké a ťažké. Dlhodobo sa preto nevedia udržať vo vzduchu a postupne klesajú na okolité povrchy.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvapôčkové infekcie sa práve preto môžu šíriť aj kontaktom s kontaminovanou plochou a následným dotykom v oblasti nosa, úst a očí.

Na to, aby sa človek nakazil kvapôčkovou infekciou zo vzduchu, spravidla musí byť asi 1,5 až dva metre od infekčného človeka. V priebehu zhruba 20 minút z ovzdušia kvapôčky zvyčajne opadnú, prípadne vyschnú a vírus časom prestane byť aktívny.

Práve preto sa proticovidové opatrenia sústredili najmä na dodržiavanie dvojmetrových rozstupov, nosenie rúšok v interiéri a na miestach bez rozstupov a dôslednú a častú hygienu rúk.

Možno si ešte spomínate aj na povinnú hygienickú 15-minútovú prestávku, ktorú museli dodržiavať taxislužby medzi dvoma klientmi. Prestávka mala pomôcť tomu, aby zo vzduchu stihli opadnúť ťažšie kvapôčky obsahujúce vírus a aby sa zvýšila účinnosť dezinfekcie povrchov medzi dvoma zákazníkmi.

Čo vôbec znamená prenos vzduchom

Ak sa však ochorenie šíri vzduchom - v angličtine je takéto ochorenie označované ako airborne disease - niektoré "protikvapôčkové" opatrenia nemajú dostatočný efekt.

Celú medzinárodnú debatu navyše komplikuje fakt, že medzi odborníkmi nepanuje úplná zhoda v tom, čo presne znamená termín "airborne".

Zvyčajne sa pod tým chápe nákaza šíriaca sa jemným aerosólom, respektíve jadrami odparených kvapôčok, ktoré sa udržia vo vzduchu dlhší čas.

Aerosól síce tiež tvoria kvapôčky, no sú miniatúrne a majú priemer pod päť mikrometrov. Sú teda menšie než napríklad červená krvinka, a preto sa vedia dlhšie udržať vo vzduchu a cestovať pomocou prúdov vzduchu.

Nákazlivý aerosól vzniká súčasne s väčšími kvapôčkami, keď infekčný človek kýcha, kašle či rozpráva, ale aj počas spevu a obyčajného dýchania. Niektoré patogény môžu navyše priľnúť na prachové či peľové čiastočky a prostredníctvom nich ďalej cirkulovať v ovzduší. Pomocou prachu sa šíri napríklad aj tuberkulóza či streptokoky.

Prečo záleží na spôsobe prenosu?

(zdroj: SME - Miroslav Mezei)

Od momentu, keď ľudstvo spoznalo nový koronavírus SARS-CoV-2, sa experti na celom svete snažia zistiť, ako presne sa patogén šíri medzi ľuďmi.

Spôsob, akým sa šíri akékoľvek ochorenie, závisí v prvom rade od povahy konkrétneho patogénu spôsobujúceho infekciu. Ak však spoznáme spôsob, akým sa nákaza šíri, dokážeme tomu prispôsobiť preventívne opatrenia a tým účinne znížiť riziko prenosu ochorenia v populácii.

Niektoré ochorenia sa dokážu šíriť viacerými spôsobmi. Napríklad baktériu antrax môže človek vdýchnuť, no k infekcii dochádza, aj keď patogén vnikne do rany v pokožke.

Na to, aby sa vírus šíril vzduchom, musí byť schopný nechať sa unášať prúdením v ovzduší a popritom si zachovať aktívnu formu aj mimo hostiteľa. Nie všetky vírusy to dokážu.

Napríklad vírus HIV je príliš krehký na to, aby vedel bez ochrany prežiť mimo tela. Naopak osýpky sú dokonalým príkladom nákazy, ktorá sa prenáša vzduchom. Vírus osýpok je extrémne nákazlivý a vo vzduch ostáva aj dve hodiny po návšteve chorého človeka.

V prípade nového koronavírusu je debata komplikovanejšia.

Nemajú iné vysvetlenie

Experti sa zhodujú, že vírus nedokáže prekonať rozsiahle vzdialenosti a že ťažko odoláva podmienkam vonku. Objavili sa však dôkazy, že SARS-CoV-2 dokáže v aktívnej forme doletieť aj šesť metrov od chorého a pri experimentoch ostal aktívny až tri hodiny.

Laboratórne pokusy dopĺňajú aj dobre dokumentované prípady z praxe. Nákaza sa pri nich šírila aj napriek tomu, že by to pri prenose kvapôčkami nemalo byť možné.

Ako vzorový príklad možno spomenúť ohnisko nákazy, ktoré vzniklo po stretnutí speváckeho zboru v americkom štáte Washington. Zbor sa stretol 10. marca, v čase keď ešte boli povolené stretnutia väčších skupín ľudí.

Členovia zboru tvrdia, že sa snažili dodržať všetky bezpečnostné opatrenia. Umývali si ruky, dodržali odporúčaný rozstup, pri vstupe si museli všetci dezinfikovať ruky. Nikto si nepodával ruky ani sa neobjímal.

Na 2,5-hodinovej skúške bolo 61 ľudí, jeden z nich mal príznaky podobné prechladnutiu. Ochorelo spolu 52 ľudí, dvaja zomreli.

"Nedá sa to vysvetliť inak, ako že sa to rozšírilo vzduchom. Nakazili sa aj ľudia, ktorí boli od chorého vzdialení aj 18 až 21 metrov," hovorí pre Vox spoluautor otvoreného listu Jose-Luis Jimenez. Ako profesor chémie sa venuje práve aerosólom.

Šírenie nákazy vzduchom by podľa neho vysvetlilo niekoľko incidentov, keď došlo k takzvanému superšíreniu nákazy.

Odporúčania WHO sa ešte nemenia

WHO na list zareagovala v utorok, na svojej pravidelnej tlačovej konferencii. Či sa vírus prenáša okrem kvapôčok aj vzduchom, respektíve aerosólom, vraj prehodnocujú už od apríla.

Súvisiaci článok Ako sa z uznávanej WHO stal obetný baránok? Čítajte 

Kým však nebudú mať viac silných dôkazov a neskontrolujú výskumy, na ktoré sa vedci odvolávajú, odporúčania zatiaľ meniť nebudú. Je možné, že ich upravia až neskôr, ako to bolo aj v prípade ochranných masiek.

Predstavitelia WHO nateraz pripustili, že zatiaľ nemôžu vylúčiť riziko šírenia nákazy vzduchom, ale že uznávajú aj argumenty podpísaných vedcov.

"Musíme rešpektovať, že k prenosu vzduchom môže dochádzať," povedala Benedetta Allegranziová, expertka WHO na prevenciu infekcií. Stále pritom trvajú na zbieraní a interpretovaní dôkazov.

"Možnosť prenosu vzduchom na verejných miestach – najmä za veľmi špecifických podmienok, v preľudnených, uzavretých, zle vetraných priestoroch, ako bolo opísané - sa nedá vylúčiť," povedala s tým, že naďalej trvajú na zhromažďovaní a interpretácii dôkazov.

Ako znížiť riziko infekcie?

V otvorenom liste vedci ponúkajú niekoľko možností, ako sa dá znížiť riziko nákazy. V mnohom pripomínajú odporúčania zo začiatkov pandémie.

 • Snažte sa maximum svojich aktivít presmerovať von. Obzvlášť ak ide o činnosti, pri ktorých ľudia bez masiek kričia či spievajú.
 • Dodržiavanie čo najväčšieho odstupu od ľudí mimo domácnosti a najmä chorých, ako aj umývanie rúk, ostávajú naďalej veľmi dôležitou prevenciou. Ak sa vírus šíri aj aerosólom, dvojmetrové rozstupy nemusia stačiť.
 • Ak sa Covid-19 skutočne šíri aerosólom, ochranné masky a intenzívne vetranie v uzavretých priestoroch majú ešte väčší význam.
 • Zatiaľ sa nedá povedať, po akom čase v uzavretom priestore riziko infekcie stúpne. Veľa závisí od toho, či je miestnosť plná ľudí, nakoľko sú od seba vzdialení, čo ľudia v miestnosti robia a či do nej prúdi čerstvý vzduch zvonka. Vo všeobecnosti však platí, že čím dlhšie ste v miestnosti s infikovaným, tým väčšiemu množstvu vírusových čiastočiek môžete byť vystavení.
 • Vždy keď je to možné, otvorte okná aj dvere. Rozprúdite tým vzduch v miestnosti a znížite koncentráciu infekčného aerosólu.
 • Skontrolujte si, či máte výkonnú vzduchotechniku, respektíve či má vaša klimatizácia kvalitný HEPA filter. Je lepšie, ak v miestnosti prebieha aspoň čiastočná výmena vzduchu a nedochádza iba k recyklovaniu.
 • Budovy, v ktorých sa zhromažďuje množstvo ľudí, je pravdepodobne vhodné vybaviť ultrafialovým svetlom, ktoré dokáže zneškodniť vírusy.

DOI: 10.1093/cid/ciaa939

DOI: 10.1056/NEJMc2004973

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Mecom ide na zelenú
 4. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 4. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 7. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 8. Mecom ide na zelenú
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 10. Marrákeš je červená perla Maroka
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 679
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 5 089
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 556
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 336
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 514
 6. Cukrovkári a covid-19 2 619
 7. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 528
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 365
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 188
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 029
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

ilustračná fotka

Prípad vyšetrovateľky sa naťahuje od leta minulého roku.


15 h

Nie tak dávno sme mali pomerne presné výrazy ako "rasizmus", či "homofóbia", ktoré boli odlíšené od názorov.


Logo podcastu Dobré ráno.

Čo nám hovorí nová vysvietená atrakcia v lese o nás?


a 1 ďalší 10 h

Neprehliadnite tiež

Vyvedenie stómie zachraňuje životy.

Najčastejšia otázka rodičov znie - nebolí to?


16 h
Skryť Zatvoriť reklamu