Zlá kvalita spánku, depresia, stres, podlomené zdravie. Obezita už dávno nie je otázkou vzhľadu. Ľudia, ktorí ňou trpia sa neraz dostávajú do bludného kruhu, z ktorého nevidia cestu von.
Na Slovensku má problémy s nadváhou a obezitou viac ako 1,5 milióna ľudí.
Vzniká ako následok nepomeru medzi príjmom a výdajom energie. Rada "menej jedz a viac sa hýb" nemusí byť univerzálnym liekom pre každého.
V niektorých prípadoch sa totiž môžu za obezitou skrývať aj ďalšie ťažkosti, preto je vhodné pri tomto chronickom ochorení vyhľadať lekársku pomoc.
1. Mýtus: Príčinou obezity je vždy veľa jedla a málo pohybu
Aj keď v mnohých prípadoch práve nedostatok fyzickej aktivity a prejedanie sa majú priamy vplyv na vznik obezity, nemusí vždy ísť o jej hlavnú príčinu.
Obezita totiž súvisí aj s ďalšími faktormi:
- nedostatok spánku
V tele, ktorému sa odoprie dostatok spánku, sa naruší činnosť hormónov, ktoré kontrolujú chuť do jedla.

Telo si prirodzene začne vyžadovať väčšie množstvo potravy, čo má za následok priberanie.
Ľudia, ktorí každú noc spali v priemere šesť hodín, pribrali v páse o tri centimetre oproti tým, ktorí spali deväť hodín, zistil britský výskum.
Ľudia s obezitou navyše častejšie trpia syndrómom spánkového apnoe. Ide o stav, pri ktorom človek počas spánku prestane na krátku dobu dýchať. Vyskytuje sa vo väčšej miere u mužov.
S pribúdajúcimi kilami sa spánkové apnoe zhoršuje, čo vedie k problémom so spánkom, na čo len nadväzuje ďalšie priberanie.
- stres
Osoby, ktoré sú vystavené chronickému stresu čelia vyššiemu riziku vzniku obezity. Výskum z roku 2017 preukázal, že ľudia, ktorí mali dlhodobo vysokú hladinu stresového hormónu - kortizolu, vážili viac, mali tiež väčší obvod pása a vyšší index telesnej hmotnosti (BMI - vypočítať si ho môžete TU).