Ak máte tendenciu odsúvať povinnosti a pracovné úlohy na neskôr, vedzte, že nie ste sami. Aj Leonardo da Vinci maľoval slávnu Monu Lisu šestnásť rokov. Nikdy ju však nedokončil.

Hlavnou príčinou, prečo sa ľudia oddávajú prokrastinácii, je, že si síce vedia prikázať, aby niečo vykonali, no sami seba už nie sú schopní poslúchnuť.
"Viaceré výskumy potvrdzujú, že úspešné dosahovanie cieľa sa spája najmä s vnútornou motiváciou, teda s vierou jedinca, že plnenie cieľov robí z vlastného presvedčenia a pre vlastné uspokojenie," vysvetľuje pre SME psychologička Monika Hricová z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Hoci podľa dostupných výskumov mala práca z domu na motiváciu pracovať skôr pozitívny vplyv, sú aj takí, ktorých doviedla k maximálnemu otáľaniu a odkladaniu povinností. Ponúkame preto niekoľko rád, ktoré pomôžu prokrastináciu prekonať:
1. Uvedomte si, že sa vám to deje
"Dobrým začiatkom je, ak vieme rozpoznať a uvedomiť si, že práve teraz prokrastinujeme. Preto treba hľadať spôsob (a zdokonaľovať ho), ako začať vnímať, čo práve robíme," hovorí psychologička Monika Hricová.
Zamyslite sa teda nad skutočnými dôvodmi, prečo odkladáte povinnosti, a ľahšie začnete dosahovať svoje ciele. Ľudia majú podľa Hricovej tendenciu viniť za svoju prokrastináciu napríklad sociálne siete, televíziu alebo iné povinnosti.
"Je však dôležité si uvedomiť, že tieto dôvody nikomu nič nekradnú, ľudia si čas kradnú sami," hovorí.