Černice ľudia v minulosti považovali za burinu. Desaťročia si mysleli, že sú nejedlé, najmä pre lesklú tmavú farbu bobúľ a vretenovité, tŕnisté konáre, ktoré ich chránili.
Keď zistili, že sa ich konzumácie predsa len nemusia báť, ich kyslá, niekedy až trpká, sťahujúca chuť a množstvo jadierok vnútri nadchli len málokoho. Černice boli naďalej vnímané len ako ovocie na ozdobu alebo prísada, ktorá potrebovala tony cukru, aby vôbec niekomu chutila.

Je to škoda, pretože práve kombinácia s vysokým množstvom cukru (napríklad v koláčoch či džemoch) uberá černiciam z početných zdravotných výhod, ktoré môžu ľudskému organizmu priniesť.
Pritom stačí len počkať, kým poriadne dozrejú, a vychutnať si ich čerstvé.
Antioxidantmi proti starnutiu
K odhaleniu terapeutického potenciálu tohto ovocia výrazne prispeli aj moderné vedecké dôkazy. Černice obsahujú napočudovanie vysoký podiel vlákniny, ktorú telo potrebuje na optimálne fungovanie tráviaceho systému. Nerozpustná vláknina v ostružinách podporuje lepšie vstrebávanie vody v hrubom čreve a dodáva stolici objem. V jednej šálke čerstvých černíc jej nájdete približne osem gramov.
Rovnaké množstvo vám stačí aj na to, aby ste spolovice naplnili odporúčanú dennú dávku vitamínu C a tretinu dennej dávky vitamínu K, ktorý je dôležitý na dobrú kvalitu kostí a zrážanlivosť krvi. Ak však beriete lieky na riedenie krvi, hodov pri kríku obsypanom černicami sa radšej zrieknite a nahraďte ich iným ovocím.