Pandémia a lockdown uväznili v domácom prostredí aj ľudí, ktorí boli zvyknutí na pravidelné cvičenie či pohyb. Situáciu využili aj mnohí tréneri, ktorí sa presunuli do online priestoru a prostredníctvom vlastných videí dávali tipy, ako sa dá cvičiť aj doma. Aspoň počas najkritickejšieho obdobia.
"Ak má človek aspoň nejaký vedomostný základ a zručnosti, tak môže istý čas plnohodnotne cvičiť aj doma. Čím dlhšie však bude cvičiť doma, tým bude preňho náročnejšie napredovať. V určitom bode už bude veľmi ťažké dosiahnuť, aby mal plnohodnotný tréning. V tomto bode by mal prísť do fitnescentra," hovorí pre SME Marcel Virga, ktorý pracuje ako tréner v sieti fitnescentier EfectFit v Bratislave.

Podľa jeho skúseností, klientov po druhej vlne pandémie najčastejšie trápili bolesti chrbtice, psychosomatické problémy a v prípade postcovidových pacientov aj zhoršenie kondície.
Na to, aby si človek dobre zacvičil, nemusí mať doma žiadne špeciálne pomôcky. Stačí cvičiť s vlastnou hmotnosťou. Dôležité však je, aby boli cviky vykonané technicky správne.
"Existujú cviky, ktoré sú z technického hľadiska relatívne jednoduché. Zároveň sú však komplexné. Človek pri ich cvičení aktivuje veľké množstvo svalov, dajú sa jednoducho zľahčiť aj sťažiť. Snažil som sa cviky skombinovať tak, aby pri tréningu nepotrebovali žiadne špeciálne pomôcky," vysvetľuje tréner.

Medzi jednoduché, ale komplexné cviky patria napríklad drepy, výpady, dvíhanie panvy alebo kľuky.
Ponúkame zopár jeho tipov, ako ich precvičovať správne.
1. Drepy a výpady
Drepy a výpady patria medzi základné cviky. Počas cvičenia sú zapojené viaceré svalové skupiny, cvičiaci má zvýšený energetický výdaj a zároveň trénuje aj koordináciu.