SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Napísala knihu o jedle: vajíčka by sme mali vyberať z kartónu, rajčiny do chladničky nepatria

Ľudia stále veria mýtom o stravovaní.

Karolína Fourova, autorka knihy Jediná kniha o jedle, ktorú potrebujete. (Zdroj: Karolína Holubová)

"Často zabúdame, že aj do chladničky je potrebné všetko dobre zabaliť. Ideálne je používať vzduchotesné škatuľky, sklenené alebo plastové, v ktorých potravina nemá prístup ku kyslíku, ktorý urýchľuje jej kazenie a napomáha oxidáciu a stratu vitamínov," hovorí pre SME KAROLÍNA FOUROVÁ, autorka knihy Jediná kniha o jedle, ktorú potrebujete.

Gastronomická novinárka a foodblogerka vyštudovala odbor výživu a kvalitu potravín. Na sociálnych sieťach sa snaží ľudí naučiť čo najviac o jedle, aj vyvrátiť čo najviac stravovacích mýtov.

Napísali ste knihu s názvom Jediná kniha o jedle, ktorú potrebujete. Opisujete v nej jednotlivé zložky potravín (cukry, tuky, bielkoviny), ale sú v nej aj recepty. Čo pre vás jedlo znamená?

Jedlo je základným zdrojom energie. Snažím sa ho však ľuďom priblížiť tak, aby si ho dokázali aj užiť a tešili sa naň. Zároveň sa snažím odradiť ich od druhého extrému - počítania kalórií závislosti od škatuľkovania - aby nepodriaďovali všetok čas tomu, koľko čoho jedia. Nie je správne nevenovať jedlu pozornosť, zároveň však nie je dobré preháňať to s ňou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je ťažké nájsť v stravovaní zlatú strednú cestu?

Pre mnoho ľudí určite áno. Za tie roky, čo vzdelávam ľudí cez sociálne siete, blog a média, mi viacero ľudí napísalo, že vďaka mojej práci už vedia, ktoré potraviny sú vhodnejšie a ktoré menej vhodné. Lepšie si dokážu vybrať, čo si dajú na večeru. Začali rozmýšľať nad tým, ktoré potraviny by mali jesť častejšie, a ktoré zase menej.

Naučiť sa myslieť týmto spôsobom je určite jednoduchšie, než si priniesť domov burrito, rozdeliť ho na jednotlivé zložky, odvážiť ich a zapísať si hodnoty do kalorických tabuliek.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rok 2021

Vrchol ďalšej vlny by mal byť v polovici februára, odhadujú odborníci.


20 h
Riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Köszeghy a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Ľudia, ktorí mali pochybiť, naďalej pracujú na vedúcich pozíciách.


a 1 ďalší 19 h
Obžalovaný, organizátor a vedúci detského tábora Chachaland Roman Paulíny.

Na sex nebol podľa Paulínyho čas.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu