Zuby sú po tvári a postave to prvé, čo si na druhých ľuďoch všimneme. Biele, žlté, rovné či krivé. K svetlejšiemu odtieňu a zdraviu vedie pravidelná hygiena. S krivými zubami zase pomôže strojček.
Trauma z minulosti, keď sa ho mnohí hanbili nosiť, je už preč. Dnes sú k dispozícii aj neviditeľné. Stoja však aj tisícky eur.
"Z hľadiska hygieny sú najnáročnejšie fixné strojčeky, ktoré sú pevne nalepené na zuboch," hovorí čeľustný ortopéd MATÚŠ CINZER.
Sú krivé zuby, predkus či iná chyba len estetickým problémom?
Nie každé krivé zuby treba okamžite riešiť. Niekedy ide len o estetickú záležitosť a ak sa vie pacient o krivé zuby dobre starať, nemusí mať počas života problém.
Je však veľa odchýlok, ktorých ponechanie by mohlo znamenať vážnejší problém v budúcnosti. Platí, že rovné zuby sa čistia ľahšie ako krivé. Veľa následkov je z toho, že zuby nie sú dobre čistené. S tým súvisí náchylnosť ku kazom či problémy s ďasnami.
Následky môžu byť aj v podobe funkčných problémov, migrény, bolesti žuvacích svalov či ťažkostí s čeľustnými kĺbmi.

Od akého veku je vhodné začať riešiť krivé zuby dieťaťa?
Prvá prehliadka u ortodontistu by mala byť okolo deviateho roku, keď majú deti ešte zmiešaný chrup. Majú za sebou prvú fázu výmeny mliečnych zubov za trvalé, teda v ústach sú prerezané rezáky – predné štyri zuby hore aj dole a šestky.
Takýto skríning je vhodný, aby sa našli prípadné vážnejšie odchýlky. Zvyčajne sa však s liečbou čaká na trvalý chrup a obdobie maxima rastu. To je u dievčat okolo dvanásteho roku, u chlapcov v priemere okolo trinásteho roku.
Je pri výbere typu strojčeka dôležitý vek dieťaťa?