SME

Vizita: Odhaliť celiakiu trvá v priemere trinásť rokov

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)

Vitajte,

začínate čítať sedemnáste vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Koleničová a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Šálka s kapučínom a s elegantne nakresleným srdiečkom alebo labuťou sa na instagrame krásne vyníma. Pravdou však je, že čím je človek starší, tým viac uvažuje, či ho radšej nevymení za obyčajné espresso.

Konverzácie s priateľmi sa čoraz častejšie zvrtnú na intolerancie: histamínovú, laktózovú, aj tú na lepok. A kúpiť niekomu koláč k narodeninám je už hotový rébus.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s trávením, kŕčmi či s nadúvaním trápia veľa ľudí. Väčšina vypátra ich príčinu len náhodou. Vinníkom môžu byť práve rôzne intolerancie aj alergie. Lekári však hovoria, že často trvá roky, kým sa pacienti dostanú do gastroenterologickej ambulancie.

Národný portál zdravia dokonca uvádza, že diagnostikovanie celiakie - intolerancie na lepok - trvá priemerne trinásť rokov.

V sekcii zdravie sme sa minulý týždeň venovali rôznym témam. Nosnou však bola téma intolerancií. Rozprávali sme sa o nich s lekárom Borisom Bajerom.

Rozhovor si môžete prečítať na našom webe alebo pohodlne pustiť ako podcast.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O intoleranciách kolujú rôzne mýty

"Často sa stretávam s tým, že pacienti s histamínovou intoleranciou môžu mať napriek rovnakej diagnóze úplne odlišný jedálny lístok. Sú aj takí, ktorým štandardné potraviny vôbec nespôsobujú ťažkosti," hovorí pre SME lekár Boris Bajer, výživový špecialista a autor kníh Medicína výživy 1 a 2.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Ak máte alergiu, môže vás zabiť aj jeden arašid. Pri intolerancii to neplatí
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V rozhovore s názvom Testy, ktoré otestujú 120 potravín na intoleranciu a zistia problém, nefungujú, sme sa rozprávali o tom, aký je rozdiel medzi intoleranciou a alergiou, alebo či je nutné vyradiť pri histamínovej intolerancii len pivo a víno, alebo aj tvrdý alkohol a prečo.

Osvedčené recepty na bolesť hrdla: čo na ne hovorí veda?

Vari najčastejším príznakom choroby je bolesť hrdla. Často sprevádza bežné nachladnutie, nádchu či chrípku.

Väčšina z nás nevyhľadá hneď lekára, ale uprednostní domácu liečbu. Medzi osvedčené recepty starých mám, ktoré by mali zaručene pomáhať, patrí kloktanie slivovice, horúci vývar aj kalciový sirup.

"Pre bolesti hrdla často platí, že nech spravíme čokoľvek, postará sa o ne naša imunita. Nádcha naozaj prejde s lekárom za týždeň a bez neho za sedem dní. Ak vám niečo prinesie úľavu od príznakov, tak vás od toho nebudeme odrádzať len preto, že na to nie sú vedecké dôkazy," hovorí pre SME lekárka Lívia Hlavačková.

SkryťVypnúť reklamu

"Považujem však za etické hovoriť s ľuďmi na rovinu a povedať 'neviem', keď na niečo nemám vedecky overenú odpoveď. A nesľubujem, že niečo funguje, hoci je to len moja teória či želanie," dodáva.

Vysvetľuje, že bolesť hrdla najčastejšie spôsobujú vírusové a bakteriálne infekcie. Zriedkavo môže ísť aj o hubovú infekciu. Okrem toho sa môže bolesť hrdla objaviť aj pri alergii, podráždení, zranení alebo popálení.

Viac sa môžete dočítať v texte: Medzi osvedčené recepty na bolesť hrdla patrí kloktanie slivovice aj slepačí vývar. Môžu fungovať?

Seniora s demenciou doma nezamykajte

Populácia na Slovensku, ale aj v Európe, starne. Podiel osôb nad 65 rokov v štatistikách rastie a predlžuje sa aj priemerná dĺžka života. Kým v roku 2002 bola v Európe takmer 78 rokov, v roku 2020 to už bolo viac ako 80.

Práve starším ľuďom hrozí rozvoj demencie. Jej najznámejšou formou je Alzheimerova choroba. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že na celom svete žije v súčasnosti viac ako 55 miliónov ľudí s demenciou, pričom predpokladá, že do roku 2050 sa ich počet strojnásobí.

Zároveň dodáva, že aj keď sa demencia vyskytuje najmä u seniorov, nejde o nevyhnutnú súčasť starnutia. Pacientom s touto diagnózou sa zhoršujú kognitívne funkcie nad rámec toho, čo by sa dalo očakávať od zvyčajných dôsledkov starnutia.

Jedným zo symptómov demencie je aj strata orientácie v priestore. Predpokladá sa, že 40 percent osôb, ktorým bola diagnostikovaná, sa niekedy stratí.

Mária Wirth, liečebná pedagogička z Centra Memory, pre SME vysvetľuje, že títo ľudia vnímajú priestor inak ako zdravé osoby. Nemusia ho vnímať ako celok, preto sa môžu stratiť aj na miestach, pri ktorých je predpoklad, že ich poznajú.

Pri výbere správneho smeru napríklad v nákupnom centre, ľuďom pomáha najmä zmyslové vnímanie, priestorová orientácia, logické uvažovanie a tiež krátkodobá pamäť. Tieto funkcie však majú ľudia s demenciou narušené.

V prípade, že osoba s demenciou odíde z domu a v krátkom čase ju rodina nenašla, odporúča Wirthová upovedomiť políciu.

"Určite platí nečakať, pretože čas zohráva dôležitú úlohu v úspešnosti hľadania," zdôrazňuje.

Na riziko stratenia sa ľudí s demenciou upozorňujú aj výskumníci z University of Waterloo v Kanade. Hector Perez a Lili Liuová v texte na odbornom webe The Conversation. Pripomínajú pritom nedávny výskum, ktorý zaznamenal za posledných päť rokov nárast hlásení zmiznutia osoby s demenciou vo všetkých regiónoch kanadskej provincie Ontario. Nárast sa pohyboval od desať do 50 percent.

Viac o tejto téme sa môžete dočítať v texte mojej kolegyne Michaely Džomekovej s názvom Seniora s demenciou doma nezamykajte. Dajte mu hodinky s GPS, na odev štítky a do vrecka odkaz s menom a adresou.

Podcast Vizita: Žiadna potravina rakovinu nevylieči

Pri slove rakovina sa nám v hlave často objaví veľký sivý mrak, ktorý zahalí celú našu myseľ.

Z medicínskeho hľadiská zahŕňa toto slovo rôznorodé choroby, ktoré môžu začať takmer v akomkoľvek tkanive alebo orgáne. Príčinou sú abnormálne bunky, ktoré nekontrolovateľne rastú.

Jednoducho povedané, prekračujú svoje obvyklé hranice, napádajú priľahlé časti tela a rozširujú sa do ďalších orgánov.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO uvádza, že rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí na svete. Odhaduje tiež, že v roku 2018 jej podľahlo približne 9,8 milióna ľudí.

Jej liečba je náročná, no nie je nemožná. Pomôcť môže aj správna a vyvážená strava, dostatočný pohyb, oddych aj kvalitný spánok.

"Existujú rôzne štúdie, ktoré ukázali, že keď pacienti majú počas liečby podchytenú aj výživovú stránku, naozaj priebeh ich ochorenia a aj prognóza môžu byť lepšie. Môžu sa takisto znížiť komplikácie, ktoré sú spojené s vedľajšími účinkami liečby. Preto je veľmi dôležitou súčasťou terapie," vysvetľuje v podcaste Vizita nutričná terapeutka Petronela Forišek Paulová, ktorá pracuje v Národnom onkologickom ústave a vedie poradňu NellaVita.

V novej epizóde podcastu Vizita sme sa rozprávali o tom, prečo je dôležité, aby onkologický pacient zmenil jedálny lístok, ako by mal vyzerať, ako môže byť pre neho prospešné vegánstvo alebo vegetariánstvo, či veda skúmala jadrá z marhúľ v súvislosti s liečbou rakoviny a či sa ochorenie dá vyliečiť diétou.

Načítavam... Žiadna potravina rakovinu nevylieči. No zmena stravy je dôležitou súčasťou liečby
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast Zoom: Vedci prišli s návodom, ako vychovávať psa

Každý by chcel mať vychovaného psa. No nie každý psičkár ho aj naozaj vychováva. Tak sa vedci rozhodli, že fanúšikom chlpatých spoločníkov trochu pomôžu: preskúmali rôzne typy výchovy psov a povedali, ktorá je pre ľudí aj psov najvýhodnejšia.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme do sveta psičkárov a tiež zistíme, aké problémy majú mladí muži a dozvieme sa, čo majú spoločné gény a krátkozrakosť.

Načítavam... Vedci prišli s návodom, ako vychovávať psa
Počúvajte aj cez v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast Gyncast: Vykrvácanie je najčastejšia príčina úmrtia pri pôrode

Záverečná séria Gyncastu sa zameriava na konkrétne, špecifické situácie z oblasti gynekológie a pôrodníctva. Napriek tomu, že sa s nimi, našťastie, nestretáva väčšina žien, je dôležité ponúknuť relevantné informácie aj k týmto témam.

Aktuálne vydanie Gyncastu sa venuje tzv. život ohrozujúcemu krvácaniu. Ako sa pozerá súčasná medicína na stratu krvi pri pôrode?

„Hovorilo sa, že je rozdiel, koľko krvi žena stratí pri vaginálnom pôrode a koľko pri cisárskom reze. Myslím si však, že čoskoro príde doba, keď sa spôsob pôrodu nebude rozlišovať," vysvetľuje Peter Kaščák, primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne.

Dozviete sa tiež, že ak je žena počas tehotnosti chudokrvná, mala by byť liečená. „Do tretieho semestra by mala vstupovať žena s relatívne normálnym krvným obrazom," tvrdí Peter Kaščák.

Ako sa dá zistiť, že žena po pôrode príliš krváca? Z akých dôvodov môže vzniknúť nadmerné krvácanie? Kedy je žena pre nadmerné krvácanie ohrozená stratou maternice? Sťahuje sa maternica po cisárskom reze inak ako po vaginálnom pôrode?

„Preventívne podanie oxytocínu z dôvodu stiahnutia maternice po pôrode má svoje nespochybniteľné východy."

A ako môže život ohrozujúce krvácanie skomplikovať pôrod doma? „Keby sme sa vrátili k pôrodom doma, stúpla by materská aj novorodenecká úmrtnosť, to je krutý fakt. Akútne stavy nie sú časté, ale sú nebezpečné a je dôležité konať okamžite.

Väčšina žien by úplne v pohode porodila doma. Ale neexistuje žiaden faktor, ktorý by nás dopredu vedel varovať, že je žena ohrozená život ohrozujúcim krvácaním. To riziko nie je veľké, ale je úplne zbytočné. Vykrvácanie je najčastejšia príčina úmrtia tehotných v súvislosti s pôrodom," dopĺňa primár Kaščák.

Načítavam... Život ohrozujúce krvácanie - akútne stavy nie sú časté, ale sú veľmi nebezpečné
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Podcast My sa vám ozveme: O Aspergerovom syndróme

Ľudia s poruchami autistického spektra vedia byť skvelými zamestnancami, ktorí robia prácu presne podľa zadaní a načas. Ale často neprejdú cez výberové konanie, lebo môžu pôsobiť inak. Možno sa nepozrú do očí, nepodajú ruku, alebo to aj urobia, ale zasypú personalistov informáciami, a tí to vnímajú ako vychvaľovanie sa. Oni pritom len o veci naozaj toľko vedia a je pre nich prirodzené to povedať. Ako hovorí názov, je to spektrum a každý je iný.

Ľube Heinzlovej diagnostikovali Aspergerov syndróm na vysokej škole. Vraví, že miestami sa cítila ako cudzinec vo vlastnej spoločnosti, keď nevie veci, ktoré sú pre neurotypických ľudí prirodzené.

V podcaste My sa vám ozveme, ktorý moderuje kolegyňa Ľubica Melcerová, rozpráva o tom, že pre ňu sú nevyhnutné presné zadania, a keď má prácu odovzdať zajtra o 12.00, odovzdá ju zajtra o 12.00. Úprimne nerozumie tomu, prečo by to niekto robil inak.

Branislava Lacka od detstva zaujímali počítače a ich servis. Ich domáci opravoval, keď sa pokazil. Aj napriek tomu, že vo firmách, kde pôsobil, s ním boli z hľadiska výkonu spokojní, má problém nájsť si stabilnú prácu. Pôsobenie na voľnej nohe mu komplikuje sociálna fóbia. Povedomie o Aspergerovom syndróme šíri prostredníctvom svojho youTube kanálu AutisTV.

Psychologička Adriana Barlogová v roku 2017 ešte ako personalistka rozbiehala vo veľkej firme projekt zamestnávania ľudí na spektre. V podcaste rozpráva o tom, ako to celé prebiehalo, či bolo potrebné presviedčať vedenie, aj ako reagovali kolegovia. Psychiatrička Veronika Marcinčáková Husárová z kliniky Calma predstaví diagnózu a jej špecifiká.

Podcast My sa vám ozveme postupne priblíži desať znevýhodnení, v každej epizóde popisuje reálne skúsenosti aj možné riešenia, keď firmy odhodili predsudky a dopadlo to k spokojnosti všetkých strán. Ak máte odkaz či pripomienku, napíšte nám na mysavamozveme@sme.sk.

Načítavam... Ľudia s autizmom - Kľúčové sú presné zadania a rešpekt
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Odporúčanie: Kauza Theranos

Stala sa najmladšou miliardárkou na svete. Elizabeth Holmesovú prezývali v Spojených štátoch amerických aj Steve Jobs v sukni.

Na trh priniesla revolučný vynález. Malú čiernu skrinku. Tvrdila, že ak do nej vložíte len jednu kvapku krvi, už za pár minút vám urobí viac ako 200 typov krvných testov. Bolo by to skvelé, keby to nebolo klamstvo.

Mojím odporúčaním na tento týždeň je seriál Kauza Theranos. Ukazuje zákulisie jedného z najväčších biomedicínskych podvodov všetkých čias. Nájdete ho na Disney+.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu