Ich prácou je skúmať hmyz, ktorý odobrali prevažne z mŕtvych tiel. Forenzných entomológov na svete nie je veľa. Podľa HANY ŠULÁKOVEJ z Kriminalistického ústavu v Prahe mnohých študentov odradí náročnosť štúdia aj veľká zodpovednosť.
“Ak sa ako taxonóm pomýlite v určení hmyzu, uverejníte článok so zlým názvom v časopise a o dva roky zistíte, že ste to domotali, tak jednoducho poviete: ”Prepáčte, vydávam opravu. Nie je tam tento druh, ale úplne iný.” Ale ak sa vám táto situácia stane vo forenznej praxi, medzičasom už mohlo prebehnúť trestné konanie a daný človek už mohol byť odsúdený,” hovorí v rozhovore pre denník SME.
Slovensko navštívila spolu s bývalou študentkou a súčasnou kolegyňou VANDOU KLIMEŠOVOU, aby nadobudnuté poznatky odovzdali prvej forenznej entomologičke na Slovensku PETRE PANENKOVEJ z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru.
“Forenzná entomológia môže poskytnúť dôležité informácie pre vyšetrovanie. Vďaka nim môžete nielen objasniť časový interval, ktorý vás vo vyšetrovaní zaujíma, ale aj vyviniť nevinného človeka. Nejde len o vraždy a násilné trestné činy, ale aj o prípady zanedbania starostlivosti. Forenzný entomológ môže hovoriť za ľudí, ktorí nemajú hlas a nemôžu objasniť, čo sa stalo,” vysvetľuje Panenková, prečo ju zaujal práve tento odbor.
V rozhovore sa dočítate:
- Ktoré aromatické látky najviac prilákajú hmyz.
- Ako ďaleko je mucha ochotná letieť pre mŕtve telo.
- Či prichádzajú na miesto činu prvé chrobáky alebo muchy a prečo.
- Aký dlhý čas uplynie medzi tým, než mucha priletí k telu a nakladie doň vajíčka.
- Čo skúmajú, ak majú k dispozícii iba kostru.
- Aké sú hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu nálezu.
- Ako je možné, že sa hmyz dostane na telo aj v uzavretom priestore.
- Či je pre forenzné entomologičky náročnejšie pracovať s telom, ktoré bolo nájdené v interiéri.
- Koľko druhov hmyzu väčšinou nájdu na mŕtvom ľudskom tele.
- Aké prípady ich potrápili.
- Či dokážu sledovať kriminálne seriály.
Hovorí sa, že hmyz je často priamym svedkom kriminálneho činu. Je to naozaj pravda?
Vanda Klimešová: Nie je svedkom priamo činu, väčšinou prichádza až po tom, čo bol skutok vykonaný. Najprv musí nastať príčina, ktorá hmyz na dané miesto priláka.
Keď nastane násilný trestný čin, z tela obete sa uvoľnia aromatické látky, ktoré hmyz prilákajú. Ak človek zomrie bez toho, aby krvácal alebo mal otvorenú ranu, tak trvá dlhšie, než sa objaví.
Je potrebné, aby bolo telo v určitej fáze rozkladu. Vtedy sa stane pre hmyz atraktívne - voňavé.
Ktoré aromatické látky dokážu hmyz najviac prilákať?
V.K.: Sú to najmä látky, ktoré hmyzu naznačujú, že v danom mieste je vhodný substrát pre jeho potomkov: krv, väčšie množstvo slín, zvratky, spermie a exkrementy.
Dá sa povedať, že sú to všetky telové tekutiny.
Vycíti hmyz skôr, než človek, že v okolí páchne mŕtve telo?
Hana Šuláková: Vycíti. V porovnaní s ľuďmi sú muchy oveľa viac citlivé na pachy. Využívajú špeciálne čuchové receptory, pričom atraktantmi sú pachové impulzy.
Muche stačia iba dve molekuly určitej látky, aby ju zaregistrovala a následne zareagovala.
Ako ďaleko je ochotná mucha letieť kvôli mŕtvemu telu?
H.Š.: Mucha bežne poletuje vo vzdialenosti 1800 až 2000 metrov. To je jej bežný priestor, v ktorom hľadá zdroj potravy.
Všetko sa však zmení vo chvíli, keď zacíti silnú aromatickú látku, ktorá vychádza z páchnucej mŕtvoly. Zrazu dokáže letieť aj niekoľko kilometrov. Môže za to inštinktívne správanie.
Zaujímavé je aj to, že každá mucha si nesie v zadočku vajíčka, ktoré sa neustále vyvíjajú. Čím viac sa blíži čas ich dozretia, tým má väčšiu motiváciu sa ich zbaviť. Hrozí totiž, že ak sa jej to nepodarí, larvy sa v nej vyliahnu a zabijú ju.
Ktorý druh hmyzu príde na miesto činu prvý - sú to muchy alebo chrobáky?