Štandardnou metódou na potvrdenie tušenia, že máte nadváhu či obezitu je index telesnej hmotnosti (BMI), čo je podiel aktuálnej hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny výšky v metroch. BMI nad 25 znamená nadváhu, respektíve pre-obezitu. Hodnota nad 30 vyjadruje obezitu.
Nová štúdia publikovaná začiatkom júla v odbornom časopise PLOS One tvrdí, že rozsah, ktorý sa považuje za nadváhu, nie je nevyhnutne spojený s vyšším rizikom úmrtia. Pripája sa tak k rastúcemu počtu dôkazov, ktoré naznačujú, že samotné BMI nie je presným ukazovateľom zdravia človeka.
"Naše výsledky potvrdzujú množstvo ďalších štúdií z posledných rokov - že BMI je sám osebe naozaj zlým ukazovateľom zdravotného rizika," tvrdí pre NBC News interný lekár a spoluautor novej štúdie Aayush Visaria, ktorý pôsobí na lekárskej fakulte Rutgers Robert Wood Johnson.

Za silnejší ukazovateľ považuje obvod pása. Štúdia totiž porovnávala ľudí s rovnakým BMI, ale s rozdielnym obvodom pása a ukázalo sa, že práve druhý údaj bol spojený s vyšším rizikom úmrtia.
Zistenia štúdie tak podporujú aj nové zásady Americkej lekárskej asociácie, ktoré publikovala pred mesiacom. V nich lekárom odporúča, aby na posúdenie zdravotného stavu pacienta zvážili aj ďalšie metódy vrátane merania obvodu pása, rozloženia tuku v tele aj genetické faktory.
V texte sa dočítate:
- u koho sa riziko úmrtia pri vyššom BMI nezvýšilo?
- u koho bolo riziko vyššie?
- prečo sa BMI používa?
- prečo je BMI nedostatočné na určenie zdravotného stavu?
Väčšie riziko úmrtnosti
Visaria spolu s kolegom Sokom Setogučim vo svojej štúdii hodnotili vzťah medzi BMI a rizikom úmrtia z akejkoľvek príčiny na základe údajov od viac ako 554-tisíc dospelých v USA, ktorí mali viac ako 20 rokov, od roku 1999 do 2018.