Alzheimerovu chorobu skúmajú vedci na celom svete. Dlhé roky. Cieľ je jasný: odhaliť príčinu jej vzniku a nájsť účinný liek, ktorý by vedel neurodegeneratívne ochorenie vyliečiť.
"Ide o devastačné ochorenie, ktoré narušuje časť mozgu a spôsobuje pokles kognitívnych funkcií, teda myslenia a pamäti. Býva najčastejšou príčinou demencie, ktorá postupne vedie k tomu, že pacient je každý deň odkázaný na pomoc iného človeka," vysvetľuje pre SME Martin Marek, vedúci pracoviska štruktúrnej biológie na Masarykovej univerzite v Brne.
A veľavravne dodáva: "V súvislosti so starnutím obyvateľstva v civilizovaných krajinách sa o Alzheimerovej chorobe hovorí ako o epidémii 21. storočia."
Marek patrí do 23-členného tímu vedcov v Brne, ktorí sa významne priblížili k odpovedi na otázku, ako tomuto ochoreniu predchádzať a ako ho liečiť.
Českí vedci totiž prišli s novým liekom, ktorý má potenciál úspešne liečiť pacientov s Alzheimerovou chorobou. Jeho účinnou látkou je homotaurín, ktorý sa nachádza v morských riasach.

Okrem odborníkov z Prírodovedeckej a Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity, sa na výskume podieľali aj vedci z Medzinárodného centra klinického výskumu (ICRC) a z Masarykovho onkologického ústavu.
Výsledky ich práce uverejnil odborný časopis Molecular Neurodegeneration.
Nový liek je v pokročilom štádiu klinického testovania. Odborníci predpokladajú, že bude schválený v roku 2025.
Doteraz predstavené lieky dokázali priebeh Alzheimerovej choroby iba spomaliť, avšak tento by mal ochorenie naozaj vyliečiť.
V texte sa dočítate:
- Prečo sa českí vedci vo výskume zamerali práve na apolipoproteín E.
- Kedy je z hľadiska genetiky väčšia šanca, že budete mať Alzheimerovu chorobu.
- Prečo sa rozhodli skúmať práve účinky látky homotaurín.
- Ako látku testovali.
- Aký je rozdiel v mechanizme fungovania lieku českých vedcov a dvoch liekov na Alzheimerovu chorobu, ktoré farmaceutické spoločnosti predstavili za uplynulý rok.
Tajomstvo ukryté v génoch
Spoločnou črtou všetkých neurodegeneratívnych ochorení je to, že v mozgu pacientov dochádza k nadmernému hromadeniu určitých proteínov.
Výskumy ukázali, že v prípade Alzheimerovej choroby ide najmä o beta-amyloidový proteín, tau proteín a apolipoproteín E (ApoE).
České vedci upriamili pozornosť práve na proteín ApoE.